Nowy numer 32/2018 Archiwum

Kopernik nam spowszedniał?

A on przecież zaryzykował swoją reputację uczonego i kanonika, żeby szukać prawdy.

W olsztyńskim planetarium odbyła się inauguracja obchodów 500-lecia przybycia Mikołaja Kopernika do Olsztyna. Ciekawym elementem spotkania był panel dyskusyjny „Oblicza Mikołaja Kopernika”, podczas którego zaproszeni goście przybliżali postać Mikołaja Kopernika oraz okres, w którym żył.

O literaturze tego okresu oraz o tym, jakie książki w swojej bibliotece posiadał astronom, mówiła prof. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew. Ks. prof. Andrzej Kopiczko odpowiedział m. in. na pytanie, czy Mikołaj Kopernik, jako kanonik warmiński, miał święcenia kapłańskie. Dr Wojciech Szalkiewicz, autor książki „Złoto Kopernika”, opowiadał o ekonomicznych zainteresowaniach astronoma.

- Kiedy Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu, nie wiedział, że Ziemia krąży wokół Słońca. To odkrycie było przed nim. Na Warmii spędził większość swojego życia. To wyjątkowa postać, z której jesteśmy dumni, bo żył, pracował i mieszkał na zamku kapituły warmińskiej - mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

W programie inauguracji znalazły się również: otwarcie wystawy „Mikołaj Kopernik” oraz koncert muzyki elektronicznej.

- Myślę, że dla mieszkańców Olsztyna jest to ważne wydarzenie. To doskonała okazja, żeby uczcić postać Kopernika oraz budować markę naszego miasta. Wydaje się, że my już tak przyzwyczailiśmy się do Mikołaja Kopernika, że nawet nie dostrzegamy wielkich rzeczy, których dokonał dla świata. Kopernik nam spowszedniał. Widzimy go na pomnikach, uczymy się o nim w szkole, jest na monetach i banknotach.  A był to człowiek niezwykle mądry i odważny. Zaryzykował swoją reputację uczonego i kanonika, żeby szukać prawdy - mówił Jacek Szubiakowski, dyrektor planetarium.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma