Nowy numer 28/2018 Archiwum

Liturgiczne misterium

Punktem kulminacyjnym było rozważanie męki Chrystusa.

Schola Węgajty wystawiła w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie dramat liturgiczny „Ludus Passionis - Gra o Męce Pańskiej” - według XIII-wiecznego rękopisu Carmina Burana z klasztoru Benediktbeuern.

- Jest to liturgiczne misterium średniowieczne, podczas którego rozważamy ważne fakty z ostatnich chwil życia Jezusa. Piękną sceną jest nawrócenie Marii Magdaleny, która jest symbolem Kościoła nieustannie się nawracającego i wezwanego do umiłowania Chrystusa. Punktem kumulacyjnym są rozważania samej męki Chrystusa, kiedy wpatrujemy się w Ukrzyżowanego, wcześniej osądzonego i wydanego - wyjaśnia ks. Sławomir Ropiak, który celebrował to misterium.

W kościele zapalano dziesiątki świec, jedna po drugiej. Po chwili zapach wosku i palących się knotów roznosił się po świątyni. Nastała cisza otoczona półmrokiem. Zgaszono światła i tylko tańczące ognie świec rozpraszały mrok. Zza głównego wejścia do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie rozległ się śpiew. Tak rozpoczął się dramat liturgiczny, który zgromadził w kościele licznych widzów.

Schola Teatru Węgajty powstała w styczniu 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia Teatr Węgajty i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Zespół tworzą śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego i antropologią kultury.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma