Nowy numer 33/2018 Archiwum

Warmiński góral

W Olsztynie odbyły się uroczystości związane z 30. rocznicą śmierci dr. Władysława Gębika.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.

- Włączamy się w krąg modlitewny, jaki dziś w różnych miejscach Polski pamięta o dr. Gębiku - zaznacza ks. Ireneusz Bruski, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W homilii zwrócił uwagę, że dr Gębik był człowiekiem, który wiele wymagał od swoich uczniów, ale jeszcze więcej od siebie samego. Ks. Bruski przytoczył także 5 prawd Polaków spod znaku Rodła, na które często powoływał się dr Gębik.

- W dzisiejszych czasach te prawdy ciągle są dla nas drogowskazem, nieustannym wyzwaniem - mówił ks. Bruski. Przypomniał, że o dr. Gębiku, pedagogu, społeczniku i literacie mówiono, że jest Polakiem z Podhala, który ukochał Warmię, a Maria Zientara-Malewska nawet proponowała, żeby nadać mu honorowy tytuł „warmińskiego górala”.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli na ul. Wyzwolenia, gdzie na budynku, w którym mieszkał w Olsztynie dr Gębik umieszczono w ubiegłym roku pamiątkową tablicę. Tutaj złożono kwiaty i zapalono znicze.

Postać dr. Gębika wspominali ks. Bruski, a także Zenon Złakowski oraz Konrad Piskuła, który był jednym z uczniów Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie, którego dr Gębik był założycielem i dyrektorem.

- Biła od niego zawsze dobroć i łagodność. Nawet w najtrudniejszych momentach - kiedy Niemcy nas aresztowali, to nam, uczniom, wystarczyło spojrzeć na dyrektora i wiedzieliśmy, że na pewno wszystko będzie dobrze - wspominał K. Piskuła.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma