Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki odwiedził Olsztyn.
W stolicy Warmii i Mazur spotkał się z dziennikarzami, przedsiębiorcami, przedstawił również „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski” z uwzględnieniem województwa warmińsko-mazurskiego.
- Ten plan jest „skrojony” na nasze województwo, pasuje do nas. Chodzi w nim o reindustrializację czyli o to, by polski przemysł zaczął się ponownie rozwijać - mówi Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury.
- Chodzi o to, żebyśmy starali się w większym stopniu wykorzystywać potencjał takich ośrodków, jak właśnie Warmia i Mazury - mówił wicepremier Morawiecki. Podkreślał, że rozwój gospodarczy naszego regionu zależy nie tylko od dobrze działającej turystyki, wykorzystania walorów przyrodniczych czy branży meblarskiej, ale również od rozwoju przemysłu. Do tego potrzebna jest jednak m.in. infrastruktura. - Żaden inwestor nie zdecyduje się otworzyć fabryki tam, gdzie nie da się dojechać - tłumaczył minister rozwoju.
Wicepremier Morawiecki zaznaczył, że obecnie głównym celem jest uwolnienie Polski z pułapek rozwojowych i powiększenie własnego potencjału dla podniesienia jakości życia w Polsce. Jego zdaniem, najbardziej niepokojące są: kryzys demograficzny, średni dochód obywateli, brak równowagi kapitału oraz mała innowacyjność. Najważniejsza rzecz to wzmocnienie polskiego kapitału we wszystkich aspektach. - Przez ostatnie 27 lat nasza gospodarka rozwijała się na kredyt. Ale równie ważne jak to, czy mamy dług i w jakiej wysokości, jest to, kto jest naszym wierzycielem. Jesteśmy w ogromnym stopniu zadłużeni za granicą. Wierzycielem naszych długów w astronomicznej wysokości 2 bilionów 200 miliardów złotych jest zagranica. Z tego tytułu rocznie w postaci dywidend, odsetek wypływa z kraju 90 miliardów złotych. Dla porównania podam, że cały budżet Polski na obronę narodową to nieco powyżej 30 miliardów złotych. Chcemy, aby to polscy przedsiębiorcy budowali polski kapitał i aby nasze zadłużenie zagraniczne malało. To jest cel, którego realizacja przyniesie korzyści całej naszej gospodarce - dodał wicepremier.
M. Morawiecki mówił także, że istotne z punktu widzenia inwestycyjnego są także szkolenie zawodowe, uproszczenie procedur i dobra współpraca przedsiębiorców, rządu i samorządów.
- Polityka przemysłowa jest potężnym narzędziem rozwoju wszystkich państw, dlatego musimy zadbać o to, aby odbudować polską własność i rozwijać nasz potencjał - zaznaczył wicepremier Morawiecki.