Nowy numer 48/2020 Archiwum

Porozmawiaj z dziadkami

Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, to musisz dostać tę pochodnię, którą przekaże ci dziadek i babcia.

Papież Franciszek nieustannie inspiruje do działania. Jego słowa stają się początkiem czynów, które budują relacje międzyludzkie, każą zatrzymać się, dojrzeć przemijanie innych, ale i czerpać z ich życia to, co najlepsze - czyli doświadczenie miłości.

- „Szalik historii” to akcja promującą integracja międzypokoleniową poprzez współdziałanie ludzi młodych i seniorów, skierowaną do wszystkich mieszkańców archidiecezji warmińskiej - mówi Aleksandra Ptak z Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

A które słowa papieża stały się zaczynem akcji? Ma ona być odpowiedzią na słowa papieża Franciszka, który, zwracając się do młodych wolontariuszy zebranych na Tauron Arenie w Krakowie, mówił m.in.: „Porozmawiaj z rodzicami, porozmawiaj ze starszymi. Przede wszystkim porozmawiaj z dziadkami, jasne? Jeśli chcesz być nadzieją przyszłości, to musisz dostać tę pochodnię, którą przekaże ci dziadek i babcia. Pytajcie ich, oni to czysta mądrość”. 

- Dobrze, kiedy młodsze pokolenie czerpie mądrość od starszych. Dziś często młodzi nie mają czasu, przenoszą się w wirtualny świat, nie zdając sobie sprawy z faktu, że obok nich są najbliżsi, których historie życia są fascynujące, ciekawe. Bo jak poznali się dziadkowie? Jak rodzice? Jak żyli w czasie komunizmu? A wojna? Nastolatkowie uczą się historii świata i Polski, nie znając losów najbliższych. I czas to zmienić – mówi Aleksandra.

Podkreśla, że czas tworzyć pozytywne projekty, które niosą z sobą dobro, budują więzi międzyludzkie, każą dostrzegać żyjących wokół ludzi. - Stworzenie czegoś pozytywnego, poprzez rozmowę, coś pożytecznego, pełnego treści - dodaje.

Dlatego Caritas zachęca młodych, by wraz z seniorami ze swojej rodziny czy okolicy podjęli również wspólne działania na rzecz osób najbardziej potrzebujących, wykorzystując wspólnie spędzany czas do wzajemnego poznawania się.

Uczestnicy akcji poproszeni są o zapisywanie, rejestrowanie opowiadanych im historii oraz robienie zdjęć ze wspólnie podjętych działań. Te historie i zdjęcia będą publikowane na dedykowanym profilu na portalu społecznościowym Facebook, Instagramie oraz na stronie internetowej Caritas. Czas trwania akcji: 01.10.2016 r.-31.05.2017 r.

Akcję objął honorowym patronatem abp. Wojciech Ziemba oraz wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama