Cierpliwi wiedzą, że szermierka z czasem staje się pasją - mówi Stefan Makowski z Akademii Integracji, srebrny medalista z Igrzysk z Aten.
Turniej drużynowy wygrał team z Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Świętej Rodziny w Olsztynie, złożony z zawodników UKS Hajduczek Olsztyn Krzysztof Kozłowski /Foto Gość Młodzi szermierze z Białegostoku, Warszawy i Olsztyna wzięli udział w „Turnieju Małego Rycerza”, który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Olsztynie. W zawodach wzięli udział nie tylko zawodnicy szermierki olimpijskiej, ale też szermierki na wózkach. Wśród gości byli medaliści paraolimpiady: Grzegorz Pluta - złoty medalista z Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu, Adrian Castro - brązowy medalista z Igrzysk z Rio i Stefan Makowski - srebrny medalista z Igrzysk z Aten.
- Jest to sport, który rozwija zarówno pod względem fizycznym, jak i intelektualnym. To jedna z najbardziej wszechstronnych dyscyplin sportu, dlatego że poprawia wydolność organizmu, uczy szybkiego podejmowania decyzji, analizy sytuacji i błyskawicznego reagowania na ruchy przeciwnika. Niektórzy nazywają szermierkę szachami na szybko. I dlatego zachęcam dzieci i młodzież do tego, by trenowała tę dyscyplinę, zarówno tych pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych. A cierpliwi wiedzą, że szermierka z czasem staje się pasją - mówi Stefan Makowski z Akademii Integracji.
Wśród przyjezdnych drużyn byli zawodnicy z jednego z najlepszych polskich klubów UKS 13 Białystok wraz ze swoim trenerem Grzegorzem Florczakiem.
- Kiedyś byłam na pokazie szermierki. Bardzo mi się spodobało. Trenuję już dwa lata. Bardzo lubię walczyć i rywalizować - mówi Kinga z UKS 13 Białystok. - Szermierka to wyjątkowy sport. Kiedy dowiedziałem się, że szermierka jest w moim mieście, postanowiłem spróbować, a że w naszym klubie są mistrzowie, nabyłem przeświadczenia, że i ja mogę mieć osiągnięcia. Dziś mam lepszą kondycję i czuję się lepiej wysportowany - mówi Jakub, jej kolega klubowy. - To niezwykle dynamiczny sport. Po prostu się w nim odnalazłem. Pomaga mi oderwać się od komputera, a wiem, jaki to jest problem wśród moich rówieśników. Staram się zachęcać moich znajomych, by spróbowali szermierki - dodaje Łukasz.
W zorganizowanie turnieju zaangażowała się Agencja Rynku Rolnego. To ta instytucja, wspierając zdrowy styl życia i zdrowe odżywianie, widząc piękno szermierki olimpijskiej, postanowiła włączyć tę dyscyplinę w program promocji zdrowia.
- Poprzez programy edukacyjne zachęcamy do zdrowego odżywiania, ale w połączeniu ze sportem. Dziś Olsztyna staje się stolicą szermierki. Wśród młodzików w kraju olsztyńscy szabliści zajmują bardzo wysokie lokaty w ogólnopolskiej klasyfikacji. Organizacja tej imprezy ogólnopolskiej pozwoli na wypromowanie szermierki w naszym regionie. Chcemy też pokazać, że ten sport w Olsztynie uprawiają dzieci niepełnosprawne na wózkach - mówi Dariusz Wasiela, dyrektor ARR w Olsztynie.
Wśród gości na turnieju obecny był prezes Agencji Rynku Rolnego, Łukasz Hołubowski, były mistrz Polski w szabli Krzysztof Kozłowski /Foto Gość W turnieju wzięły udział drużyny z Białegostoku, Warszawy i Olsztyna. Po walkach półfinałowych w finale spotkała się drużyna UKS 13 Białystok z zespołem UKS Hajduczek Olsztyn, który tym razem wystąpił jako drużyna Katolickiego Zespołu Edukacyjnego im. Świętej Rodziny w Olsztynie. - Skład drużyny, to uczniowie tej szkoły, która czynnie wspiera olsztyńską szermierkę. W szkole podstawowej odbywają się dodatkowe zajęcia szermierki dla uczniów klas I-III. Starsi uczniowie uczestniczą w treningach w Hajduczku - wyjaśnia trener Adam Sobczyk.
Po zaciętych pojedynkach mecz drużynowy wygrali zawodnicy Hajduczka, pokonując UKS 13 Białystok 45:41. Równocześnie odbywał się finał drużyn na wózkach, w którym wygrali zawodnicy Akademii Integracji, pokonując szpadzistów z Hajduczka, uczniów ZSO nr 3 w Olsztynie.
Na turnieju obecny był również prezes ARR Łukasz Hołubowski, były zawodnik UKS 13 Białystok, mistrz Polski w szabli. - Cieszę się, że szermierka w Olsztynie się rozwija. Osobiście wiele zawdzięczam mojemu trenerowi Grzegorzowi Florczakowi. To dzięki niemu sięgnąłem po mistrzostwo, a dziś cechy, które ukształtowała we mnie ta dyscyplina, pomagają mi w codziennej pracy - podkreślał.
Zawodnicy UKS Hajduczek biorą udział w programie współfinansowanym przez urząd miasta w Olsztynie - „Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży biorącej udział w ogólnopolskim współzawodnictwie sportowym”.