W Olsztynie odbyły się uroczystości rocznicowe powstania Biblioteki Hosianum oraz przyłączenia Warmii do Polski.
Na Wydziale Teologii UWM w Olsztynie świętowano dziś 450. rocznicę utworzenia Biblioteki „Hosianum”, a uroczystości połączono z 550. rocznicą przyłączenia Warmii do Polski. Był to jeden z warunków zawartego 19 października 1466 roku pokoju w Toruniu.
- Nie ma osobnego dokumentu powołującego bibliotekę. Historia biblioteki łączy się ze sprowadzeniem przez kard. Hozjusza do Braniewa jezuitów. Otrzymali oni do dyspozycji pomieszczenia po franciszkanach, w tym również bibliotekę z księgozbiorem, który liczył około 300 druków. Taki właśnie był początek biblioteki - tłumaczy ks. Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki.
Obecnie Biblioteka „Hosianum” liczy ponad 260 tys. woluminów, z czego 10 tys. stanowią stare druki. - W naszych zbiorach mamy wiele cennych, bezcennych wręcz druków, wśród których znajdują się również jedyne na świecie egzemplarze. Są to m.in. druki z odręcznymi zapiskami Mikołaja Kopernika, księgi liturgiczne, mszały, agendy biskupów warmińskich Łukasza Watzenrode czy Marcina Kromera - wymienia ks. Garwoliński.
Warmii do Polski została przyłączona do Polski na mocy drugiego pokoju toruńskiego, który zakończył wojnę 13-letnią między Polską a Zakonem Krzyżackim.
- Wydaje się, że słusznym jest stwierdzenie, że okres przynależności Warmii do Polski, był dla tego regionu okresem najszczęśliwszym. Był to chyba najpiękniejszy, najspokojniejszy i najbogatszy okres - w tym czasie nastąpił rozkwit oświaty, kultury, gospodarki. To też czasy Mikołaja Kopernika, który rozsławił Warmię na całym świecie - zauważa ks. prof. Andrzej Kopiczko.
Oprócz sesji popularno-naukowej w programie uroczystości znalazły się również wystawa cymeliów w bibliotece oraz pokaz jak kiedyś drukowano książki na maszynach drukarskich z XVIII-XIX wieku.