GN 42/2020 Archiwum

Sztuka pozwala lepiej zrozumieć

Abp Józef Górzyński spotkał się z olsztyńskimi artystami.

Historia spotkań biskupów warmińskich z olsztyńskimi artystami sięga 1981 roku. - Spotkanie zapoczątkował kard. Józef Glemp, kiedy jeszcze był biskupem warmińskim - przypomina ks. prof. Władysław Nowak. Każdego roku metropolita warmiński zaprasza na noworoczne spotkanie środowisko artystyczne - muzyków, przedstawicieli teatru, aktorów.

- Nie sposób nie odwołać się dziś do listu Jana Pawła II, który papież Polak skierował do artystów w 1999 roku. Przypomniał on wówczas słowa Norwida: „Piękno jest po to, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało”. Właśnie sztuka jest autentyczną drogą do zrozumienia rzeczywistości człowieka i świata - tłumaczy ks. Nowak.

- Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić funkcjonowania Kościoła, przekazu treści wiary bez sztuki, bez artystów - mówił metropolita warmiński abp Józef Górzyński. - Życzę dziś Państwu, by cały czas towarzyszyło wam doświadczenie - nie bójmy się tego słowa - misji. Świat rodzi dziś wielkie napięcia, doprowadza do wywracania pojęć, a my jako odpowiedzialni za ten świat powinniśmy się poczuwać do tego, by przypominać wartości, dostrzegać człowieka w jego istocie. Aż strach pomyśleć o świecie, który byłby pozbawiony sztuki. Cały czas potrzebny jest impuls, który nakazuje człowiekowi myśleć głębiej, wznioślej, dostrzegać te fundamentalne wartości. Życzę również takiej zwyczajnej satysfakcji, że uczestniczymy w czymś, co jest ważne dla człowieka - zwrócił się do artystów metropolita.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama