Nowy numer 42/2019 Archiwum

Świeci się czerwona lampka

- Średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi 50 lat. W naszym województwie sytuacja wygląda podobnie - mówi Iwona Kacprzak.

Niskie pensje, trudne warunki pracy i coraz większa luka pokoleniowa - to najpoważniejsze problemy pielęgniarek. Dyskutowano o tym podczas Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych.

Liczba położnych i pielęgniarek przypadających w naszym kraju na tysiąc pacjentów jest bardzo niska. - W naszym regionie jest 7 800 pielęgniarek, a położnych jest nieco ponad 9 tys. Nie jest to zadowalająca liczba - uważa Iwona Kacprzak, zastępca dyrektora ds. pielęgniarstwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

Zwraca uwagę, że sytuacja nie wygląda najlepiej też, jeśli chodzi o wiek personelu medycznego. - Lampka czerwona świeci już od kilku lat. Dlatego, że według danych, średnia wieku pielęgniarek w Polsce wynosi 50 lat. W naszym województwie sytuacja wygląda podobnie - mówi.

Podkreśla, że dzięki zaangażowaniu samorządu zawodowego udało się podtrzymać zapewnienia ministra zdrowia o kształceniu pielęgniarek i położnych na poziomie szkół branżowych. Oczywiście, pozostaje kształcenie na poziomie licencjata i studiów magisterskich. - Takie studia prowadzone są na naszym uniwersytecie. W zeszłym semestrze przyjęliśmy ponad 100 osób. Dosyć duża grupa pielęgniarek kształci się, aby wejść do zawodu - mówi pani Iwona.

- Dziś możemy robić studia doktoranckie, możemy prowadzić badania naukowe, później przekładać je na podnoszenie standardów opieki nad pacjentem - podkreśla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL