Nowy numer 43/2019 Archiwum

Paliusz dla metropolity warmińskiego

Abp Józef Górzyński otrzymał z rąk papieża Franciszka paliusz.

Papież Franciszek wręczył dziś, w uroczystość świętych Piotra i Pawła, paliusze nowym arcybiskupom metropolitom - w tym gronie znalazło 3 Polaków: abp Józef Górzyński, abp Tadeusz Wojda oraz abp Marek Jędraszewski.

Uroczyste nałożenie paliusza odbędzie się już na terenie archidiecezji warmińskiej w dniu 15 sierpnia w katedrze we Fromborku. Metropolicie warmińskiemu paliusz nałoży wówczas Nuncjusz Apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.

Paliusz to biały wełniany pas, połączony ze sobą, zwyczajowo szeroki na kilka centymetrów. Zakładany na ornat na ramiona i opuszczany końcami na piersi i plecy. Ozdobiony jest wyszytymi sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego, mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską. Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 437).

Zgodnie z tradycją paliusz tkany jest z wełny owiec, błogosławionych przez papieża we wspomnienie św. Agnieszki, 21 stycznia. Następnie z ich wełny wyrabiane są paliusze, które są przechowywane w szkatule na grobie św. Piotra w Watykanie. Wręczane są przez papieża nowym arcybiskupom metropolitom w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, jako znak łączności z Biskupem Rzymu. Paliusz symbolizuje owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz, a nakładane są w diecezjach przez Nuncjusza Apostolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama