Abp Józef Górzyński otrzymał z rąk papieża Franciszka paliusz.
Papież Franciszek wręczył dziś, w uroczystość świętych Piotra i Pawła, paliusze nowym arcybiskupom metropolitom - w tym gronie znalazło 3 Polaków: abp Józef Górzyński, abp Tadeusz Wojda oraz abp Marek Jędraszewski.
Uroczyste nałożenie paliusza odbędzie się już na terenie archidiecezji warmińskiej w dniu 15 sierpnia w katedrze we Fromborku. Metropolicie warmińskiemu paliusz nałoży wówczas Nuncjusz Apostolski w Polsce Salvatore Pennacchio.
Paliusz to biały wełniany pas, połączony ze sobą, zwyczajowo szeroki na kilka centymetrów. Zakładany na ornat na ramiona i opuszczany końcami na piersi i plecy. Ozdobiony jest wyszytymi sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Noszony jest wyłącznie jako element stroju liturgicznego, mający podkreślić funkcję i władzę metropolity w zgromadzeniu oraz jego łączność ze Stolicą Apostolską. Posiadanie paliusza przez metropolitów wymagane jest Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 437).
Zgodnie z tradycją paliusz tkany jest z wełny owiec, błogosławionych przez papieża we wspomnienie św. Agnieszki, 21 stycznia. Następnie z ich wełny wyrabiane są paliusze, które są przechowywane w szkatule na grobie św. Piotra w Watykanie. Wręczane są przez papieża nowym arcybiskupom metropolitom w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, jako znak łączności z Biskupem Rzymu. Paliusz symbolizuje owcę, którą na ramionach niesie Dobry Pasterz, a nakładane są w diecezjach przez Nuncjusza Apostolskiego.