...bo jesteśmy spadkobiercami orędzia otrzymanego przez Łucję, Hiacyntę i Franciszka.
13 lipca w sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie odbyło się kolejne Nabożeństwo Fatimskie. Setki osób odmawiało Różaniec, idąc z lampionami aleją różańcową. Modlitwa rozpoczęła się od Eucharystii, której przewodniczył ks. Jan Kamil Młyński.
- Kolejny miesiąc, lipiec. Wielu odpoczywa, ale nie od Pana Boga. Spotkaliśmy się, by zanosić intencje do Matki Boskiej Fatimskiej, prosić za nas, naszych bliskich i tych, którzy prosili nas o modlitwę - mówił proboszcz ks. Marian Matuszek. Podkreślał wyjątkowość obecnego roku, 140. rocznicę objawień Maryi w Gietrzwałdzie i 100. w Fatimie. - Pani z Fatimy ukazuje nam wyzwolenie z piekła poprzez modlitwę, pokutę i nawrócenie. Jej słuchajmy - apelował.
Homilię wygłosił ks. Mateusz Spakowski. Wspominał, że przez 6 lat, 13 października, przyjeżdżał do tego sanktuarium, by wraz z cała wspólnotą seminaryjną zawierzać Maryi nowy rok formacji. - Po sześciu latach stoję tu jako kapłan. To łaska otrzymana za wstawiennictwem Matki Bożej - mówił.
Swoją obecność i obecność tak licznej grupy wiernych wyjaśniał obietnicą Matki Bożej, która zapewniała o swojej nieustającej obecności z Kościołem. - I nie ma to znaczenia, że swoje słowa skierowała do ludzi 100 lat temu. Bo dzisiejszy czas nie różni się od tego sprzed 100 lat. Są wojny w wielu miejscach świata, zamachy, śmierć i nie pokój o jutrzejszy dzień - wyliczał.
Przyczyna jest jedna - grzech, który miesza w sercach ludzi. Dlatego tak aktualne jest wezwanie Maryi - nawróćcie się, pokutujcie i odmawiajcie Różaniec.
Nawiązywał do homilii Jana Pawła II, którą wygłosił w 1982 r. w Fatimie. „To orędzie jest jeszcze bardziej aktualne i bardziej naglące niż kiedykolwiek”, mówił wówczas papież. - Bóg walczy o zniewolonego grzechem człowieka, pokazuje, że tylko w Nim można znaleźć szczęście i prawdziwą radość. Prawda jest taka, że świat bez Boga skazany jest na zagładę, dlatego Maryja kieruje do nas zawsze aktualne orędzie, nawracajcie się i głoście Ewangelię - mówił ks. Spakowski.
Podkreślał, że jesteśmy spadkobiercami orędzia otrzymanego przez Łucję, Hiacyntę i Franciszka. - Teraz na nas spoczywa obowiązek mówienia o orędziu Matki Bożej, by świat nigdy nie zapomniał o Bogu, by zapanował pokój, a szatan został ostatecznie pokonany. Dlatego idźmy i głośmy - mówił.
Po Mszy św. odbyła się procesja. Odmawiano Różaniec.