W Gietrzwałdzie odbyło się czuwanie modlitewne.
W tym roku przeżywamy niezwykłe jubileusze związane z Gietrzwałdem - 140. rocznicę objawień Maryi oraz 50. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Przygotowując się do odpustowych uroczystości we wrześniu, w gietrzwałdzkim sanktuarium począwszy od czerwca każdego 27. dnia miesiąca (rocznica początku objawień) odbywa się modlitewne czuwanie. Lipcowe spotkanie odbyło się z udziałem Apostolatu Modlitwy Pompejańskiej i organizacji pro life.
Mszy św. przewodniczył ks. Bartłomiej Koziej. W homilii przypomniał on, że życiu Maryi przez cały czas towarzyszyła medytacja nad znaczeniem znaków i słów od Pana Boga. - Maryja trwała nieustannie w Bożej obecności i również nas uczy takiej właśnie postawy, zachęca do modlitwy - mówił ks. Koziej. - Od Niej pragniemy uczyć się tej wielkiej ufności Panu Bogu. Niech to nasze modlitewne spotkanie uzdalnia nasze serca do otwierania się na Boże działanie, tak jak Matka Boża otworzyła swoje serce i całe życie podczas zwiastowania - podkreślił duszpasterz.
Konferencję o świętości i obronie życia wygłosił prof. Bogdan Chazan. - Kto zaprzecza naturalnemu prawu do życia, zaprzecza naturze człowieka - powiedział. - Tabletka antykoncepcyjna zniosła odpowiedzialność i uwolniła egoizm. Człowiek zanegował Boga jako najważniejszego uczestnika dzieła stworzenia, co z kolei prowadzi do całkowitej negacji Boga i laicyzacji - mówił prof. Chazan. - W naszym kraju oficjalnie dokonuje się ok. 1000 aborcji, ale ta liczba rośnie. Co na to wpływa? Więcej procedur in vitro to również więcej wad wrodzonych. Więcej przeprowadzanych badań prenatalnych, których jedynym zadaniem jest wykrycie wad. Kolejny czynnik to zarządzanie lękiem, czyli łamanie sumień lekarzy i położnych - mówił prof. Chazan. - Świętość życia dziecka nie zależy od sposobu poczęcia, wad, jakie może posiadać, czy dziecko jest akceptowane przez rodziców czy nie. Każde życie jest uświęcone przez Boga - zaznaczył lekarz.
Po Mszy św. i świadectwach uczestnicy czuwania w procesji udali się do źródełka pobłogosławionego przez Maryję, gdzie odśpiewali Apel Maryjny.