Nowy numer 43/2020 Archiwum

Chcę już odpocząć

Od początku września w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można składać wnioski o wcześniejsze emerytury.

Przepisy przywracające niższy wiek emerytalny dla kobiet 60 lat i dla mężczyzn 65 lat weszły w życie od 1 października. Jednak już we wrześniu trwał nabór wniosków o wcześniejszą emeryturę.

- Emerytury dla osób urodzonych po 1949 r. są wyliczane z kapitału początkowego i ze składek. Jeżeli ktoś nie ma ustalonego kapitału początkowego, to jest odpowiedni moment, aby zgromadzić te dokumenty - wyjaśnia Joanna Kwiatek, kierownik referatu informacji emerytalno-rentowej ZUS w Olsztynie.

W celu ustalenia kapitału początkowego należy skompletować dokumenty, do których zaliczamy m. in.: świadectwa pracy, zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, zaświadczenia ze studiów, urzędów pracy.

W placówkach ZUS na emerytów czekają też doradcy, którzy tłumaczą co oznacza zmiana przepisów emerytalnych, a także ile wyniesie ich świadczenie jeśli zrezygnują z pracy wcześniej.

- Doradca udzieli nam wszystkich informacji dotyczących emerytur i rent. Podpowie, kiedy złożyć wniosek, jakie dokumenty są niezbędne,  od kiedy przyznamy świadczenie. Kalkulator emerytalny, który jest w salach  obsługi klienta pomoże doradcy wyliczyć przyszłą emeryturę. ZUS jest przygotowany do obsłużenia wszystkich  klientów. Nie ma kolejek - wyjaśnia kierownik.

Ta tematyka budzi ogrom zainteresowania wśród naszych mieszkańców regionu. - Już nabyłam prawa do emerytury, ale chcę pracować do końca roku. Czekałam na to, żeby pójść na emeryturę - mówi pani Anna. - Przyszedłem, żeby się dowiedzieć, czy warto pójść na emeryturę. Czy może jeszcze popracować? - zastanawia się pan Stanisław. - Nie samą pracą żyje człowiek - uśmiecha się pani Krystyna. - Trzeba zadbać o siebie, o zdrowie. Pracuję już czterdzieści lat i chciałabym już odpocząć i skorzystać z dalszego życia - dodaje.

Przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego weszły w życie 1 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama