Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pieniądze na renowację zabytków sakralnych

Sześć parafii otrzymało środki m.in. na renowację zabytkowych kościołów.

W październiku został rozstrzygnięty drugi konkurs w Poddziałaniu 6.1.1 Dziedzictwo kulturowe. Do podziału było 63 mln złotych, ale to nie wyczerpuje potrzeb. - To była ogromna rywalizacja, podliczając wszystkie dobrze napisane projekty musielibyśmy znaleźć 131 mln - podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Do dofinansowania wybrano 12 projektów: 6 samorządowych i 6 parafialnych. Dofinansowanie otrzymały parafie św. Jakuba w Olsztynie, św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku, św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pasymiu oraz św. Andrzeja Apostoła w Barczewie.

- Gdyby nie działalność parafii na pewno nie mielibyśmy obecnie tylu wspaniałych obiektów, którymi możemy się chwalić - zaznacza Gustaw Marek Brzezin. - To są obiekty kultu, które nadal służą wiernym. Wiele kościołów zostało zachowanych do naszych czasów i mogą być nadal użytkowane dzięki codziennej trosce, jaką podejmują proboszczowie, i dzięki wsparciu swoich - często ubogich - parafian. Na ten aspekt również trzeba zwrócić uwagę, chciałbym podziękować wszystkim, którzy dbają o swoje świątynie na co dzień, to niezwykle ważne zadanie - zaznacza abp Józef Górzyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL