Nowy numer 43/2020 Archiwum

Uczniowie są, ale brak nauczycieli

Wydział Teologii przygotował nową ofertę studiów podyplomowych.

Na początku lutego Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczął nabór na studia podyplomowe „Dydaktyka zajęć edukacyjnych w zakresie wychowania do życia w rodzinie”.

Dobrze przekazać wiedzę

– Nasza oferta skierowana jest do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy chcą uzyskać kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu – tłumaczy ks. dr Zdzisław Kieliszek, prodziekan ds. kształcenia.

Podkreśla, że potrzeba uruchomienia takich studiów wynika m.in. z rozmów z młodzieżą. – Nasz wydział organizuje Ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Rodzinie. Cieszy się ona dużym powodzeniem – w ubiegłym roku w 1. etapie wzięło udział ponad 2 tys. uczniów, w tym roku ta liczba przekroczyła 3 tys. Zainteresowanie tą tematyką ze strony młodych ludzi jest, ale okazuje się, że często brakuje nauczycieli, którzy mieliby merytoryczne przygotowanie do prowadzenia zajęć – lekcje prowadzą nauczyciele innych przedmiotów, np. biologii. Powoduje to, że wiedza młodzieży na tematy rodziny, środków pomocy, dokumentów, prawa dotyczącego rodziny czy instytucji się tym zajmujących, jest często bardzo powierzchowna – zaznacza ks. Kieliszek.

Studia zakładają naukę podczas 3 semestrów w trybie niestacjonarnym. Koszt jednego semestru to 800 zł.

Jak to jest u innych

Podczas zajęć poruszane będą tematy dotyczące m.in. etyki małżeństwa i rodziny, odpowiedzialnego rodzicielstwa, rozwoju psychoseksulanego człowieka czy podstaw prawych życia w małżeństwie i rodziny. – Bardzo często zajęcia w szkole dotyczące wychowania do życia w rodzinie sprowadzone są jedynie do kwestii współżycia. To zdecydowanie za mało, bo to przygotowanie powinno również obejmować takie obszary jak umiejętność rozwiązywania konfliktów, budowanie więzi, nawiązywania i pogłębiania relacji, to równie istotne kwestie – podkreśla ks. Kieliszek. – Oczywiście, my przedstawiamy chrześcijański pomysł na rodzinę, ale będziemy również pokazywać różne pojmowanie rodziny w zależności od kręgu kulturowego. Żyjemy w takich czasach, gdzie ludzie często podróżują, powstają związki międzykulturowe – będziemy więc omawiać funkcjonowanie rodziny w islamie czy hinduizmie: jakie są różnice, jak szukać kompromisu. Nie zabraknie również tematów dotyczących zagrożeń w rodzinie: przemocy, uzależnień, internetu... to problemy, z którymi młodzież zmaga się na co dzień i bardzo często zwyczajnie nie wie, jak sobie z tym wszystkim radzić – mówi wykładowca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama