W tym roku werbiści szczególnie upamiętniają o. Mariana Żelazka SVD. W Muzeum Etniczno-Etnograficznym w Pieniężnie otwarto wystawę w dniu jego 100. urodzin.
- To jedna z wielu wystaw, które w tym roku upamiętniać będą o. Mariana. Chcielibyśmy podkreślić niezwykłość tej postaci. Polski misjonarz, werbista, człowiek, który był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla. Człowiek, o którym Senat RP powiedział, że to wzór godny do naśladowania. Nie oczekiwał owoców swojej pracy już tu, na ziemi, ale żył wiarą, że pojawią się one w przyszłości - podkreśla o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor muzeum.
Wystawę tworzą niezwykłe i wstrząsające zdjęcia z placówki, którą stworzył o. Marian, wzbogacone eksponatami z Indii. - Ekspozycja przedstawia życie i działalność polskiego werbisty. Ojciec Żelazek w 1950 r. wyjechał na misje do Indii i tam zasłynął jako Ojciec Trędowatych. Przez przeszło 56 lat pracował wśród najbiedniejszych z biednych, zaradzając im podstawowym potrzebom, budując szpitale, kościoły, szkoły, a nawet fabrykę powrozów, by dać im pracę. We wiosce dla trędowatych założył pompy wodne, aby każda rodzina miała niezbędną do życia wodę, a każdy głodny miał coś do jedzenia w Kuchni Miłosierdzia. Ostatnim jego dziełem było Centrum Duchowości - wymienia o. Dudar.
Z wystawą „Przełam bariery” można zapoznać się do 4 marca.