Biskupi, kapłani, wspólnota WSD MW "Hosianum" oraz wierni spotkali się w kościele św. Jakuba w Olsztynie, by razem przeżyć Ciemną Jutrznię.
- W Triduum Paschalnym jutrznia śpiewana jest w sposób bardzo uroczysty - w Wielkie Piątek nie sprawujemy Mszy św., także tym bardziej Kościół trwa na modlitwie, modląc się hymnami i psalmami - tłumaczy ks. kan. Sławomir Ropiak, autor opracowania muzycznego.
- Ciemna Jutrznia, na którą przychodzi coraz więcej wiernych, to swoisty renesans tej modlitwy Kościoła. Podczas reformy liturgii to była bardzo ważna kwestia - żeby modlitwy, które w pewnym momencie stały się domeną jedynie duchownych, stały się również otwarte dla ogółu wiernych. Działo się tak, gdyż forma modlitwa była trudna i przez to lud Boży pozostawał jakby poza. Podczas Ciemnej Jutrzni – tak jak to czynimy dziś przez cały dzień - rozważamy Mękę Pana Jezusa, czynimy to w formie, która znana jest z modlitwy brewiarzowej: m.in. poprzez psalmy, hymny czy modlitwy błagalne - mówi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.
Ciemna Jutrznia odbędzie się jeszcze w konkatedrze św. Jakuba w Wielką Sobotę o godzinie 9.