Nowy numer 44/2020 Archiwum

Takiego wydarzenia nie było od 24 lat

Już w najbliższą sobotę odbędą się święcenia biskupa nominata Janusza Ostrowskiego. Poprzednie takie wydarzenie miało miejsce prawie ćwierć wieku temu.

Święcenia biskupie odbędą się w sobotę 21 kwietnia w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 11. Głównym konsekratorem będzie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, a współkonsekratorami: abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, i abp senior Edmund Piszcz.

- Od 24 lat nie było w archidiecezji warmińskiej takiego wydarzenia. Poprzednia taka uroczystość to były święcenia bp. Jacka Jezierskiego, a jeszcze wcześniej - w 1982 r. - bp. Wojciecha Ziemby - mówi ks. inf. Jan Jerzy Górny.

Podkreśla on, że tradycja chrześcijańska mówi wyraźnie, iż gdzie jest biskup, tam też jest Kościół. - Po zesłaniu Ducha Świętego, apostołowie - ci zwykli, prości ludzie - nabrali nadzwyczajnej mocy i odwagi i zgodnie z nakazem Chrystusa poszli na cały świat głosić Ewangelię. Po nich tę funkcję otrzymywali ich następcy - tłumaczy ks. Górny.

Podczas spotkania z mediami przypomniał, że biskup pomocniczy ma pomagać arcybiskupowi w funkcjach liturgicznych (jak udzielanie sakramentu bierzmowania, wizytacje kanoniczne), jak również w zarządzaniu Kościołem warmińskim - będzie mianowany wikariuszem generalnym. - Trzeba podkreślić służebny charakter tej posługi - każdy kapłan i biskup jest z ludu wzięty i dla ludzi ustanowiony - mówił ks. Górny.

Transmisja na żywo ze święceń biskupa nominata Janusza Ostrowskiego będzie prowadzona na stronie archidiecezji warmińskiej (www.archwarmia.pl) oraz na antenie Radia Plus Olsztyn i Polskiego Radia Olsztyn.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama