W Muzeum Nowoczesności w Olsztynie odbyła się prezentacja Notatników z Wrzesiny - unikalnego zbioru notatników z lat 20-40. XX w. ze zbiorów Rafała Bętkowskiego.
Zbiór składa się z 13 kalendarzy-notatników z zapiskami ich właścicieli, członków warmińskiej rodziny Certa, związanej z Wójtowem oraz Wrzesiną. Kalendarze z odręcznymi zapiskami stanowią świadectwo życia codziennego chłopów mieszkających na Warmii w 1. poł. XX w.
- W notatnikach znajdziemy zapiski zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Notatki dotyczą m.in. odpustów, łosier, odwiedzin czy spraw społecznych, ale w większości to zapis codziennych spraw: ci ludzie żyli pracą - opowiada Rafał Bętkowski.
Prawie wszystkie notatki wykonane są ołówkiem, ale w kalendarzach znajdują się również dopiski wykonane atramentem. Ich treść wskazuje, że powstały po 1952 roku, a wykonał je Józef Certa, który po latach wspominał i uzupełniał minione wydarzenia.
Wiele z zapisków dotyczy m.in. związków rodziny z polskością: autor wspomina plebiscyt, w czasie którego rodzina głosowała za przyłączeniem do Polski, wizyty w księgarni Pieniężnych czy to, że brat zakupił do Klebarka Wielkiego 10 śpiewników po polsku, by utrzymać nabożeństwa w języku polskim.
W zapiskach znajdziemy również wspomnienia tego, że rodzinie listonosz przynosił "Gazetę Olsztyńską" razem z regionalnymi dodatkami „Gospodarza” oraz „Gościa Niedzielnego”.
Prezentacja odbyła się w ramach cyklu Eksponat Miesiąca.