Nowy numer 42/2019 Archiwum

Świadectwo życia Warmiaków

W Muzeum Nowoczesności w Olsztynie odbyła się prezentacja Notatników z Wrzesiny - unikalnego zbioru notatników z lat 20-40. XX w. ze zbiorów Rafała Bętkowskiego.

Zbiór składa się z 13 kalendarzy-notatników z zapiskami ich właścicieli, członków warmińskiej rodziny Certa, związanej z Wójtowem oraz Wrzesiną. Kalendarze z odręcznymi zapiskami stanowią świadectwo życia codziennego chłopów mieszkających na Warmii w 1. poł. XX w.

- W notatnikach znajdziemy zapiski zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Notatki dotyczą m.in. odpustów, łosier, odwiedzin czy spraw społecznych, ale w większości to zapis codziennych spraw: ci ludzie żyli pracą - opowiada Rafał Bętkowski.

Prawie wszystkie notatki wykonane są ołówkiem, ale w kalendarzach znajdują się również dopiski wykonane atramentem. Ich treść wskazuje, że powstały po 1952 roku, a wykonał je Józef Certa, który po latach wspominał i uzupełniał minione wydarzenia.

Wiele z zapisków dotyczy m.in. związków rodziny z polskością: autor wspomina plebiscyt, w czasie którego rodzina głosowała za przyłączeniem do Polski, wizyty w księgarni Pieniężnych czy to, że brat zakupił do Klebarka Wielkiego 10 śpiewników po polsku, by utrzymać nabożeństwa w języku polskim.

W zapiskach znajdziemy również wspomnienia tego, że rodzinie listonosz przynosił "Gazetę Olsztyńską" razem z regionalnymi dodatkami „Gospodarza” oraz „Gościa Niedzielnego”.

Prezentacja odbyła się w ramach cyklu Eksponat Miesiąca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL