Dysponujemy dziś najskuteczniejszą metodą leczenia i zabezpieczenia życia. Nie trzeba operować, otwierać głowy, by zabezpieczyć krwawiącego tętniaka, by uratować komuś życie - wyjaśnia dr Grabarczyk.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie zakupił najnowocześniejszy aparat do angiografii cyfrowej. Jak podkreślają lekarze, nowoczesne urządzenie gwarantuje większą precyzję i bezpieczeństwo.
- Otworzyliśmy najnowocześniejszą w tej części Europy pracownię angiografii, która umożliwia bezpieczne leczenie tętniaków i naczyniaków mózgu, udarów. Może też służyć do leczenia zawałów serca. Większa precyzja, większe bezpieczeństwo, mniejsza dawka promieniowania dla pacjenta, ale też i dla lekarza. Trzeba pamiętać, że oni spędzają w tej pracowni wiele godzin, tygodni i lat - tłumaczy doktor Łukasz Grabarczyk p.o. dyrektor placówki.
Dzięki pracowni lekarze są w stanie zrekonstruować naczynia krwionośne trójwymiarowo. - Jeśli wkładamy do naczynia czynnik mający zatkać krwawiącego tętniaka, możemy obejrzeć go z każdej strony w jednym czasie. 2 proc. ludzi ma tętniaka w głowie, z czego w przypadku połowy z nich ten tętniak pęknie. Także dysponujemy dziś najszybszą i najskuteczniejszą metodą leczenia i zabezpieczenia życia. Nie trzeba operować, otwierać głowy, można zabezpieczyć nawet krwawiącego tętniaka, by uratować komuś życie - wyjaśnia dr Grabarczyk.
Podkreśla, że to również dotyczy udarów. - To epidemia ówczesnych czasów. Do tej pory leczyliśmy je tylko farmakologicznie. W tej chwili świat skłania się ku temu, aby interwencyjnie wyciągać skrzepy z naczyń krwionośnych, udrażniać je, by leczyć mózg tak samo jak zawał - dodaje.
Profesor Jerzy Walecki z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN jest przekonany, że sprzęt będzie wykorzystywany bardzo często. - Diagnostyka tym aparatem i terapia wewnątrznaczyniowa dotyczy nie tylko tętniaków. Dotyczy niedrożnych naczyń z powodu skrzepliny, czyli to, co prowadzi do udaru. Tu taki angiograf jest niezbędnym urządzeniem, bo pozwala usunąć skrzep. Płynięcie swobodne krwi przywraca inne funkcje. Jest to przełom. Olsztyn posiada nowy doskonały sprzęt, który pozwala na terapię i diagnostykę - uważa profesor.
Zakup urządzenia to wydatek 8 mln złotych. Środki pochodzą z Ministerstwa Zdrowia. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie dzięki niemu może pochwalić się najnowocześniejszą pracownią Radiologii Zabiegowej i Neurochirurgii Endowaskularnej w tej części Europy.