Posłaniec Warmiński

Wyjdą na scenę

W poniedziałek Centrum św. Jakuba w Olsztynie zamieni się w krainę poezji. Ponad 100 uczestników zmierzy się w rywalizacji o laur zwycięzcy I Festiwalu Żywego Słowa - Majowych Recytacji Poezji Religijnej.

Uczestnicy mieli okazję, zanim staną przed jury, przez trzy kolejne soboty wziąć udział w warsztatach, by doskonalić sztukę recytacji.

- To jest rozgrzewka przed wejściem na scenę - uśmiecha się dr Magdalena Zaorska w UWM w Olsztynie. Pierwsza część to rozgrzewka oddechowo-głosowa, kolejna to trening artykulacyjno-dykcyjny. - Później pracowaliśmy nad wierszami, które uczestnicy przygotowali na konkurs. Każdy mógł wejść na scenę. Bardzo mocno dowartościowaliśmy chętnych, ale też daliśmy delikatne uwagi, by już 28 maja na konkursie dzieci i młodzież mogła rozkwitnąć - mówi dr Zaorska i zaprasza do wzięcia udziału w festiwalu.

Przesłuchania uczestników rozpoczną się w poniedziałek (28 maja) o 10.30, a zakończą o 13.00.  W oczekiwaniu na werdykt jury, któremu przewodniczy ks. dr Bartłomiej Matczak, uczestnicy przejdą pod  przewodnictwem s. Kamili Leszczyńskiej olsztyńskim Dziecięcym Szlakiem św. Jakuba. Następnie będą odkrywać tajemnice konkatedry św. Jakuba, po  której oprowadzi grupę ks. dr Marek Jodkowski. O 15.00 jury ogłosi werdykt.

Po części konkursowej organizatorzy przygotowali niezwykłe popołudnie ze światem poezji. „O Królowej Gietrzwałdu, poezji maryjnej Marii Zientary-Malewskiej i o roli wizji wewnętrznych w pracy nad żywym słowem” opowie dr Magdalena Zaorska.

Następnie prof. Leszek Jan Rogalski zabierze nas w świat poezji „Wokół wartości chrześcijańskich”, podczas którego wiersze zinterpretują: Renata Dubicka i Damian Giczewski, studenci III roku logopedii UWM w Olsztynie, Naukowe Koło Teatralne Salve Verbum.

O 16:00 dr Halszka Leleń wygłosi wykład „Akty niestrzeliste Andrzeja Zgorzelskiego jako intymna rozmowa z Bogiem”.

Kolejnym punktem festiwalu będzie spotkanie ze Zbigniewem Chojnowskim „Wiersze do podjęcia”. Wiersze interpretują Magdalena Rajewska, studentka II roku logopedii UWM w Olsztynie i Justyna Rutkowska, studentka IV roku gospodarki przestrzennej, Naukowe Koło Teatralne Salve Verbum.

Profesor Zbigniew Chojnowski wydał zbiory poetyckie: „Śniardwy” (1993), „Cztery strony domu” (1996), „Prześwit” (2002), „Mam pytanie. Wiersze dla Witka i innych dzieci” (2002), „Ląd gordyjski” (2006), „Rozwidlenia” (2008), „Kamienna kładka. Wiersze wybrane z lat 1980- 2011” (2012). Publikował w wielu antologiach, także w Bułgarii, we Francji, na Litwie, w Niemczech i Rosji. Podczas Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie w lipcu 1998 r. za twórczość poetycką otrzymał nagrodę dla „wybitnych talentów liryki polskiej”. Stowarzyszenie Literackie w Suwałkach „Prześwit” uznało z najlepszą książkę literacką roku z Polski północno- wschodniej.
Uprawia krytykę literacką. Opublikował książki o literaturze. Jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zwieńczeniem wydarzenie będzie „Chwila z Karolem Wojtyłą - św. Janem Pawłem II. Interpretacje Jego poezji, refleksje, wspomnienia”, które poprowadzi dr Tomasz Żurawlew. Komentarz muzyczny zapewni Adam Wełna, gitarzysta, student III roku germanistyki UWM w Olsztynie.

Na koniec organizatorzy przygotowali niezwykłe chwile - „Pacierz wieczorny” z Magdaleną Fennig i Grzegorzem Paczkowskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..