Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, wzięła udział w spotkaniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Podczas spotkania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego poruszane były tematy dotyczące roli samorządu w kreowaniu polityki rodzinnej oraz finansowe i społeczne skutki przywrócenia wieku emerytalnego.
Obserwując, jak wygląda dyskusja w WRDS-ach, muszę powiedzieć, że dialog w Polsce ma się nieźle. Oczywiście nie brakuje ożywionych dyskusji, czasem merytorycznego sporu, ale spór jest nieodłączną częścią dialogu, bo jeśli jest konstruktywny, prowadzi do tego, że sięgamy głębiej, po merytoryczne argumenty, spoglądamy na daną sprawę z różnych stron - mówiła minister Elżbieta Rafalska.
Od października to strona rządowa przewodniczy Radzie Dialogu Społecznego i jak podkreślała minister Rafalska, ważne jest, by dialog był drogą, na której poszukuje się porozumienia, kompromisu. - Często strony mają całkowicie odmienne zdania, ale niezwykle ważna jest umiejętność rozmowy. Warto zaznaczyć, że ten dialog jest rzeczowy i spokojny - partnerzy nauczyli się dialogu i wspólnego rozwiązywania problemów - mówiła minister Rafalska.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej podczas spotkania z dziennikarzami mówiła m.in. o działaniach społecznych na rzecz dzieci, rodzin czy osób starszych. - Strona rządowa i samorządowa są nierozerwalnie złączone w realizowaniu polityki - jedna bez drugiej nie mogłaby się obejść - mówiła minister, chwaląc współpracę z samorządami.
Podczas spotkania minister Rafalska przedstawiła również aktualną sytuację dotyczącą składania wniosków w programie Dobry Start. Opowiadała również o pracach dotyczących ustalenia nowej stawki płacy minimalnej - na określenie jej rząd ma czas do 15 września.