Zawsze upominał się o właściwą ocenę historii - mówi dr Jan Chłosta o prof. Januszu Jasińskim.
W Ośrodku Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 90. urodzin prof. Janusza Jasińskiego.
Janusz Jasiński urodził się 4 września 1928 roku w Wołominie. Dzieciństwo i lata studenckie spędził w Lublinie - tam ukończył szkołę średnią i studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach przyjechał do Olsztyna i podjął pracę w Stacji Naukowej Polskiego Towarzystwa Historycznego. W 1964 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1982 r. uzyskał habilitację na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1993 r. prezydent RP wręczył mu dyplom profesora, a w 1996 r. został profesorem zwyczajnym.
Prof. Jasiński jest m.in. założycielem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, a także inicjatorem powstania Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. W kwietniu 2001 roku Rada Miasta Olsztyna nadała Januszowi Jasińskiemu Honorowe Obywatelstwo Olsztyna.
Podczas uroczystości o jubilacie mówili m.in. prof. Stanisław Achremczyk, dr Jan Chłosta czy dr Jerzy Sikorski. - Prof. Jasiński to nestor humanistyki olsztyńskiej. Wzór pracowitości i solidności - podziwiam go, że cały czas, codziennie przychodzi do Domu Polskiego by pracować, zachowywać pamięć o tym, co było dawniej, by zachowywać tożsamość. Prof. Jasiński budował przez wiele lat tożsamość warmińską - mówił prof. Achremczyk.
Dr Jan Chłosta zaznaczył, że bibliografia jubilata liczy blisko 1000 pozycji, a prof. Jasiński nie przestaje publikować. - Zawsze upominał się o właściwą ocenę historii. Zachowywał upór, kiedy był przekonany o swojej racji, jak w przypadku polskości mazurskiego poety Michała Kajki. Ale potrafił też zmienić swoją ocenę na podstawie prowadzonych badań, jak było w przypadku ks. Walentego Barczewskiego. Dla mnie osobiście to wzór prawości i przyjaźni - zawdzięczam mu wiele inspiracji, stał się moim przewodnikiem - mówił dr Chłosta.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. abp senior Edmund Piszcz, prezydent Piotr Grzymowicz, wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk, którzy składając życzenia dziękowali prof. Jasińskiemu za jego wkład w dbanie o historię Warmii i Mazur. Jubilat podziękował wszystkim za przybycie. – Dbanie o historię naszego regionu to nasz obowiązek – podkreśla prof. Jasiński.