Posłaniec Warmiński

Dekalog dla Polski

Wydział teologii UWM włączył się w cykl konferencji organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Radą ds. Społecznych Episkopatu Polski.

24 września odbędzie się w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Olsztyn-Kortowo konferencja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie „Ekologia - Solidarność społeczna - Zrównoważony rozwój”. Poprzedzi ją Msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, której będzie przewodniczyć abp Józef Górzyński. Odprawiona zostanie ona w niedzielę 23 września o godz. 19.

- Nasz wydział teologii włączył się w cykl konferencji organizowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Radą ds. Społecznych Episkopatu Polski. Całość pomyślana jest jako swoisty dekalog Polaka, który skupia się na kluczowych zagadnieniach z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego - wyjaśnia ks. dr hab. Karol Jasiński.

Dotyczą one 10 zagadnień: rodzina, praca i społeczna gospodarka, obywatelskości i patriotyzm, wolność i suwerenność, ekologia rozumiana jako solidarność społeczna i zrównoważony rozwój, godność i sprawiedliwość społeczna, Europa i pojednanie, kultura i tożsamość, relacja państwo–Kościół oraz osoba ludzka i jej prawa. Zwieńczeniem tych dziesięciu konferencji będzie międzynarodowy kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.

Wydział teologii UWM organizuje spotkanie dotykające 5. przykazania tego dekalogu. Ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój. - Wynika to z faktu, że nasz region postrzegany jest jako część Polski o wielu walorach naturalnych, gdzie przyroda często w dziewiczym stanie zachwyca wielu turystów. Obecnie tematyka ekologiczna jest bardzo istotna. Nawet niedawno papież Franciszek wydał encyklikę poświęconą tej kwestii. Ale, co ciekawe, będziemy dotykać również zagadnienia ekologii i solidarności społecznej - wyjaśnia ks. Jasiński i zaprasza chętnych do uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu: „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..