Osiemnaścioro uczniów z Warmii i Mazur otrzymało nominacje do Sejmu Dzieci i Młodzieży.
W tym roku już po raz 24. odbędzie się sesja Sejmu dla Dzieci i Młodzieży. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”, a sesja odbędzie się 27 września.
W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Paweł Żukowski, dyrektor generalny Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego, wręczył nominacje do Sejmu Dzieci i Młodzieży uczniom z Warmii i Mazur.
- To szczególna okazja, gdyż młodzież z naszego regionu zyska szansę na odebranie lekcji parlamentaryzmu, a także przede wszystkim dlatego, że obchodzimy 100-lecie niepodległości i obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży będą nawiązywały do sejmu z okresu międzywojnia. Szczególnie nas cieszy, że tę lekcję historii odebrały dzieci i młodzież nie tylko z Olsztyna, ale z całego regionu, m.in. Sępopola, Bartoszyc czy Ostródy. To świadczy o tym, że oświata w województwie warmińsko-mazurskim stoi na wysokim i wyrównanym poziomie - podkreśla Paweł Żukowski.
Do otrzymania nominacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży uczniowie musieli stworzyć zespół, zaplanować i przeprowadzić kampanię wyborczą wybranego posła Sejmu Ustawodawczego w 1919 r. lub posła na Sejm I kadencji w 1922 r., uwzględniając środki przekazu dostępne w latach 1918-1922.
- Przy wyborze Ireny Kosmowski z PSL „Wyzwolenie” kierowaliśmy się tym, że zajmowała się tematyką rolniczą, a my z takich terenów się wywodzimy - zaznacza Maciej Jarzynka. Pracował w zespole z Zuzanną Pycko.
- Założyliśmy sztab wyborczy składający się z naszych kolegów i koleżanek, otrzymaliśmy pomoc ze strony władz, udało się zorganizować dwa spotkania wyborcze oraz debatę. Wyszliśmy również na ulice z transparentami i przeprowadziliśmy akcję wyborczą w mieście. Prowadziliśmy również bloga. Nasz projekt ukoronowała debata wyborcza z drugim zespołem startującym do Sejmu Dzieci i Młodzieży - opowiadają uczniowie, których projekt został najlepiej oceniony w naszym województwie.