Msza św. pontyfikalna w intencji Kościoła i ojczyzny, sprawowana pod przewodnictwem abp Józefa Górzyńskiego, poprzedziła poniedziałkową konferencję „Polonia Restituta”.
W poniedziałek (24 września) na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbędzie się w ramach projektu „Polonia Restituta – Dekalog dla Polski” międzynarodowa konferencja dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konferencję poprzedziła niedzielna Msza św. pontyfikalna w intencji Kościoła i ojczyzny, sprawowana przez księży z wydziału teologii UWM, pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, wielkiego kanclerza Wydziału Teologii. Na Eucharystii obecny był wicepremier, Jarosław Gowin. – Uczestnicząc w tej Mszy św. stawajmy się ludźmi miłości, ucząc się tej postawy od Jezusa Chrystusa – mówił, witając gości, proboszcz ks. Andrzej Lesiński.
Homilię wygłosił abp Józef Górzyński. Nawiązując do Ewangelii wskazywał na postawę człowieka, który często w dyskusjach podejmuje kwestię ważności swojej osoby w hierarchii, w społeczności, gdzie funkcjonuje. Postawę taką opisuje i Ewangelia, kiedy uczniowie przyznają się Chrystusowi, że dyskutowali, kto z nich jest najważniejszy.
– Wówczas Jezus wskazuje na dziecko i utożsamia się z nim. Właśnie w obrazie dziecka Jezus ukazuje godność człowieka, która od Boga pochodzi i jest niezależna od struktur i prawa ustalonego przez świat. Godność człowieka dana od Boga jest miarą świata – mówił metropolita.
Człowiek ma zapisany w sobie ład i porządek Boży, na nim powinien budować i przez jego pryzmat kształtować otaczający go świat. – Człowiek myśli, że uda mu się zorganizować życie społeczne. Ale nie przywracając w sobie Bożej harmonii, wprowadzi w nie chaos. Bo uzdrawianie świata należy zacząć od człowieka, od siebie. Uporządkowanie rzeczywistości to przywrócenie w człowieku Bożego ładu. Jeśli nie zrobimy tego na początku, każda podejmowana rzecz będzie destrukcyjna, nawet szlachetne i imponujące działanie. Bo człowiek sam sobą defektuje dzieło, które tworzy – mówił metropolita.
Abp J. Górzyński stwierdził, że rozpoczynająca się konferencja będzie rozważaniem zagadnienień zrównoważonego rozwoju, które oparte są na społecznej nauce Kościoła. – To niesie fundamentalne przesłanie, że naprawę świata, dla nas chrześcijan, zaczynamy od naprawy siebie i człowieka. Dobre idee nie wystarczą. Godność człowieka, a nie hierarchie i porządek ustalony przez ludzi, jest Bożym ładem. Ta konferencja wpisuje się w poczucie odpowiedzialności za świat. Ten obowiązek mamy podjąć ze świadomością Bożych darów, które otrzymaliśmy. Uzdolnieni mocą z wysoka możemy skutecznie działać – podkreślał arcybiskup.
Za wspólną modlitwę dziękował dziekan Wydziału Teologii ks. dr hab. Marek Żmudziński. – Mam nadzieję, że nasza modlitwa to duchowa rękojmia dobrych owoców jutrzejszej konferencji. Dziękuję za przygotowanie pięknej liturgii – mówił dziekan.
Na koniec Eucharystii abp J. Górzyński poświęcił dąb, który w ramach akcji „100 dębów dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” zostanie posadzony na terenie UWM.