W Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynie zainaugurowano drugą edycję akcji Lekcja dla Rodaka.
Wszystko zaczęło się od książek. Joanna Wilk-Yaridiz zorganizowała ich zbiórkę, a zebrane książki wysłała do Kazachstanu.
Akcja okazała się wielkim sukcesem, pani Joanna pomyślała więc, że warto przygotować dla rodaków z Kazachstanu kartki świąteczne - do udziału zaprosiła m.in. szkoły i przedszkola.
Ale dzieci zaczęły pytać dla kogo te kartki robią, dlaczego adresaci mieszkają tak daleko i dlaczego nie w Polsce, skoro są Polakami… przyszedł więc czas na Lekcje dla Rodaka - spotkania z mieszkańcami Kazachstanu, którzy opowiadali o swojej historii, patriotyzmie i planach przyjazdu do Polski.
- Naszym celem jest upowszechnianie historii Polski, tej bolesnej karty z historii jaką były zesłania. Drugi cel to przygotowanie naszego społeczeństwa na powrót rodaków z Kazachstanu. Poprzez takie lekcje docieramy do najmłodszych, oni potem wracają do domu, opowiadają rodzicom… proces repatriacji trwa, na razie powoli, ale nasi rodacy wracają i chcą wracać do Polski. Lekcje dla Rodaka to pewien etap przygotowania na ich przyjazd - opowiada Joanna Wilk-Yaridiz.
- Historia zesłania do Kazachstanu i życia tam nie jest łatwa, nie wszyscy ją rozumieją. Dzieci chętnie słuchają, chcą z nami rozmawiać - na pewno jest inaczej, kiedy o historii opowiada im nauczycielka, a inaczej kiedy my, którzy tam żyjemy - mówi Wiktor Brodowski.
- Wiedza pomaga otwierać serca - jeżeli my: nauczyciele, uczniowie, będziemy wiedzieć jak najwięcej o naszych rodakach za granicą, o ich trudnej historii, wtedy łatwiej będzie nam otwierać serca i przyjmować ich do siebie - przekonuje Anna Staryk, dyrektor SP 30 w Olsztynie.
W pierwszej edycji Lekcji dla Rodaka wzięło udział 51 placówek.