Nowy numer 43/2019 Archiwum

By uniknąć wpadek

Podczas kursu dla fotografów uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega sacrum sakramentów i Eucharystii.

Praktycznie podczas każdej uroczystości kościelnej ktoś robi pamiątkowe zdjęcia lub nagrywa film. Trzeba przecież uwiecznić chrzest dziecka, Pierwszą Komunię św., bierzmowanie czy moment przysięgi małżeńskiej.

Jednak niezwykle istotnym jest fakt, aby fotograf czy kamerzysta w sposób odpowiedni i z uszanowaniem Liturgii, zachowywał się podczas uroczystości. Właśnie dla takich osób odbył się kurs zorganizowany przez archidiecezję warmińską.

- Nie uczymy tego, jak robić zdjęcia, czy też jakie robić ujęcia, by wyszedł jak najlepszy film. Jest to kurs, który uczy, jak poruszać się w przestrzeni sakralnej. Wiemy doskonale, że sakramenty, które celebrujemy w kościele, wymagają pewnego zachowania. Fotografowie i kamerzyści, którzy często są przedstawicielami specjalizujących się w tym firm, nie zawsze są osobami wierzącymi, co nie zwalnia ich z tego, aby szanować powagę Liturgii - mówi ks. Wojciech Kotowicz.

Podczas kursu uczestnicy zapoznali się z tym, na czym polega sacrum, do którego momentu mogą ingerować w przebieg akcji liturgicznej, a gdzie im zupełnie nie wolno wchodzić.

- Mówiliśmy, jak można uniknąć wpadek, które się zdarzają. Kurs prowadziły różne osoby, w tym kapłani. Opowiadali o tym, z jakimi sytuacjami mieli do czynienia. To jest celem, żeby uczestnicy zrozumieli głębię Eucharystii, nawet, jeśli są niewierzący, nie podzielają naszych wartości, ale by wiedzieli, w czym uczestniczą, gdzie się znajdują i co znaczy dla nas wierzących Msza św. i sakramenty - wyjaśnia ks. Kotowicz.

Zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu Polski fotografowie i kamerzyści powinni legitymować się uprawnieniem do wykonywania zdjęć i filmowania wydanym przez Archidiecezjalną Komisję Liturgiczną, aby mogli wykonywać te czynności podczas celebracji liturgicznych w kościele.

Po kursie każdy otrzymał legitymację uprawniającą do fotografowania i kamerowania w przestrzeni sakralnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama