Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zero alkoholu

Jeśli kobieta w ciąży pije alkohol, dziecko pije razem z nią. Pół godziny po spożyciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki.

W ramach projektu „Programów edukacji, promocji i profilaktyki zdrowia” została przeprowadzona prezentacja połączona z warsztatami na temat płodowego zespołu alkoholowego (FAS), jego przyczyn i konsekwencji. Na spotkaniu obecne były mieszkanki Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Domu Samotnej Matki - podopieczne Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

- Po modlitwie na Koronce do Bożego Miłosierdzia w intencji przeżywania świadomego macierzyństwa rozpoczęliśmy spotkanie, które składało się z prezentacji i warsztatów poruszających problematykę FAS jako zaburzenie u dzieci, które są spowodowane piciem alkoholu przez kobietę w ciąży - mówi Sebastian Polakowski.

 W czasie realizacji projektu ogromną pomocą był udział wolontariuszy z II LO, którzy prowadzili zajęcia opiekuńcze z dziećmi kobiet biorących udział w projekcie.

Za realizację projektu z Caritas odpowiedzialna była Joanna  Mackiewicz.

- Jeśli kobieta w ciąży pije alkohol, dziecko pije razem z nią. Pół godziny po spożyciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Dlatego zero alkoholu w ciąży, ponieważ każda jego ilość, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink, działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko - podkreśla Joanna Mackiewicz.

- Bo ciąża bez alkoholu to otrzymanie na początku życia właściwej „nawigacji” w zawołaniu: „Jezu, ufam Tobie”. Prawo równego startu jest podstawowym prawem, którego nie wolno narażać na nieodwracalne uszkodzenia - podkreśla Sebastian Polakowski, odpowiedzialny za prezentacje i warsztaty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama