Nowy numer 47/2020 Archiwum

Piękni ludzie o wielkim sercu

Najstarszy Orszak Trzech Króli w archidiecezji warmińskiej odbywa się w Miłakowie.

W uroczystość Objawienia Pańskiego w całej Polsce, w miastach i na wioskach odbywały się Orszaki Trzech Króli, które gromadziły tłumy ludzi. Najstarszym orszakiem w archidiecezji warmińskiej, jak i w województwie warmińsko-mazurskim jest ten organizowany w Miłakowie.

- Tegoroczne hasło Orszaku Trzech Króli „Odnowi oblicze ziemi” wpisuje się w pierwszą pielgrzymkę i czterdziestą rocznicę pobytu papieża św. Jana Pawła II w naszej ojczyźnie - podkreślił Zbigniew Atrachimowicz, przewodniczący Rady Mieszkańców.

Jak co roku parafianie licznie zgromadzili się w kościele franciszkańsko-parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie na Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił o. Manswet Rzepka z klasztoru w Józefowie, były wieloletni misjonarz w Libii. W koncelebrze brali udział: o. Arkadiusz Czaja, gwardian klasztoru oraz ks. kan. Janusz Koniec. Po Mszy Świętej wierni udali się na przemarsz, który prowadził z kościoła do domu kultury, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie. Całą uroczystość poprowadzili: o. Arkadiusz Czaja oraz Zbigniew Atrachimowicz.

W ramach kolędowania przygotowano dużo atrakcji, wśród których było przedstawienie jasełkowe w wykonaniu przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Świętego Jana Pawła II z Miłakowa pod kierunkiem nauczycieli Mirosławy Kaszeta i Beaty Kalisz, a także występ zespołu dziecięcego pod dyrekcją Danuty Melnyk działającego przy Miłakowskim Domu Kultury. Swój repertuar kolęd zaprezentował także chór parafialny „Oremus” z Miłakowa, pod dyrekcją Honoraty Siergun. Chór koncertował już w wielu miejscach w naszym regionie, uświetniając wydarzenia religijne i kulturalne. Na szczególną uwagę zasługuje również piękny występ zespołu folklorystycznego „Warmianki”. Zespół ten posiada długą tradycję artystyczną, a co za tym idzie bogatą kolekcję zdobytych nagród na festiwalach w kraju. Osiągnięcia te zespół zawdzięcza doświadczonemu dyrygentowi Jerzemu Mudry z Morąga.

Gwiazdą spotkania kolędowego była piosenkarka Krystyna Giżowska, która zaprezentowała kolędy i pastorałki oraz - na prośbę osób zebranych - swoje wielkie przeboje. Artystka była pod wielkim wrażeniem organizacji uroczystości w Miłakowie, wspominała również czasy, gdy na jednej scenie występowała razem z o. Arkadiuszem, obecnym przełożonym klasztoru w Miłakowie, gdy nie był on jeszcze zakonnikiem i również jako artysta występował na scenie w Polsce, a także na scenach wielu krajów europejskich. Wśród uczestników uroczystości były także władze samorządowe na czele z burmistrzem Krzysztofem Szulborskim i radnym Zbigniewem Zabłockim. 

O. Gwardian na zakończenie podziękował wszystkim za uczestnictwo, podkreślając, że „Orszak jak i wszystkie inne wydarzenia, które miały miejsce w naszej Parafii są wspólnym dziełem parafian i franciszkanów, czynione na chwałę Bożą i dla dobra wspólnego. - Jesteście ludźmi wielkiego serca, którzy zawsze przychodzą z pomocą w każdej dobrej, szlachetnej inicjatywie. Można was opisać językiem poezji: ludzie piękni o pięknym sercu. A widok radości na twarzy osób, dla których poświęcamy czas i siły to najlepsze dla nas podziękowanie i zapewnienie, że to co czynimy jest nadal potrzebne nam wszystkim, w naszej wspólnej drodze ku świętości - mówił o. Arkadiusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama