Przedstawiciele Civitas Christiana upamiętnili poetę, patriotę i działacza społecznego Michała Lengowskiego.
2 lutego 1967 r. zmarł Michał Lengowski. Co roku dzień jego śmierci jest okazją do wspomnienia tego zasłużonego dla Warmii działacza. Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" oraz wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego złożyli dziś kwiaty na jego grobie, następnie przed pomnikiem z popiersiem poety.
- Od 1891 r. pracował jako górnik w Westfalii. Tam był członkiem polskich stowarzyszeń, Towarzystwa Ludowego, Związku Polaków w Niemczech oraz Centralnego Komitetu Polskiego w Westfalii. Aktywne włączał się w ich propolską działalność. W Bochum założył Zjednoczenie Zawodowe Polskie - wymienia Mateusz Rutynowski z "Civitas Christiana". W 1908 r. powrócił na Warmię i po nabyciu za skromne oszczędności gospodarstwa rolnego, zamieszkał w Zielonowie koło Gryźlin.
- Lengowski dążył do tego, by Warmia wróciła do Polski. Dlatego jest to postać bardzo ważna i warto o nim pamiętać przez cały czas - dodaje M. Rutynowski.
Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" już od 50 lat przyznaje nagrody im. Michała Lengowskiego. - Otrzymują ją osoby działające na rzecz kultury, które w swoje działalności kierują się chrześcijańskimi zasadami - podkreśla M. Rutynowski.
- Inicjatywa uhonorowania tego warmińskiego poety, patrioty i działacza społecznego zasługuje na najwyższe uznanie. Warto przypominać naszych regionalnych bohaterów, którzy swoją pracą, słowem i piórem walczyli o polskość tych ziem. Cieszę się, że "Civitas Christiana" kultywuje pamięć o człowieku, który walczył o przyłączenie Warmii i Mazur do Polski - podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Jesienią poprzedniego roku popiersie Michała Lengowskiego stojące na placu Jedności Słowiańskiej w Olsztynie zostało odnowione. - Składamy podziękowania prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi, że przychylił się do naszej prośby i dziś popiersie odzyskało pożądany blask - mówi M. Rutynowski.