Nowy numer 42/2019 Archiwum

Warto przypominać

Przedstawiciele Civitas Christiana upamiętnili poetę, patriotę i działacza społecznego Michała Lengowskiego.

2 lutego 1967 r. zmarł Michał Lengowski. Co roku dzień jego śmierci jest okazją do wspomnienia tego zasłużonego dla Warmii działacza. Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" oraz wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego złożyli dziś kwiaty na jego grobie, następnie przed pomnikiem z popiersiem poety.

- Od 1891 r. pracował jako górnik w Westfalii. Tam był członkiem polskich stowarzyszeń, Towarzystwa Ludowego, Związku Polaków w Niemczech oraz Centralnego Komitetu Polskiego w Westfalii. Aktywne włączał się w ich propolską działalność. W Bochum założył Zjednoczenie Zawodowe Polskie - wymienia Mateusz Rutynowski z "Civitas Christiana". W 1908 r. powrócił na Warmię i po nabyciu za skromne oszczędności gospodarstwa rolnego, zamieszkał w Zielonowie koło Gryźlin.

- Lengowski dążył do tego, by Warmia wróciła do Polski. Dlatego jest to postać bardzo ważna i warto o nim pamiętać przez cały czas - dodaje M. Rutynowski.

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" już od 50 lat przyznaje nagrody im. Michała Lengowskiego. - Otrzymują ją osoby działające na rzecz kultury, które w swoje działalności kierują się chrześcijańskimi zasadami - podkreśla M. Rutynowski.

- Inicjatywa uhonorowania tego warmińskiego poety, patrioty i działacza społecznego zasługuje na najwyższe uznanie. Warto przypominać naszych regionalnych bohaterów, którzy swoją pracą, słowem i piórem walczyli o polskość tych ziem. Cieszę się, że "Civitas Christiana" kultywuje pamięć o człowieku, który walczył o przyłączenie Warmii i Mazur do Polski - podkreśla wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Jesienią poprzedniego roku popiersie Michała Lengowskiego stojące na placu Jedności Słowiańskiej w Olsztynie zostało odnowione. - Składamy podziękowania prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi, że przychylił się do naszej prośby i dziś popiersie odzyskało pożądany blask - mówi M. Rutynowski.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL