Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pasożyty pod kontrolą

Od dzisiaj rusza bezpłatna akcja badań profilaktycznych na występowanie pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci w wieku 5-6 lat.

Organizatorem inicjatywy jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, która jako jedna z nielicznych jednostek w Polsce podejmuje takie badania.

- Podobne były prowadzone systematycznie wiele lat temu. Później zrezygnowano z nich z powodów finansowych. Z wcześniejszych lat wiemy, jakie pasożyty występują u dzieci, i chcemy sprawdzić, czy zaistniały jakieś zmiany. Tym bardziej, że zmieniła się także forma spędzania przez dzieci wakacji. Coraz częściej wyjeżdżają z rodzicami za granicę, a różnie bywa na wyjazdach z higieną - mówi Małgorzata Dziedziech, kierownik laboratorium badań epidemiologiczno-klinicznych w Olsztynie.

Celem badania jest określenie występowania pasożytów jelitowych, takich jak glista ludzka, owsik, włosogłówka czy też lamblia. Grupą docelową przedsięwzięcia są dzieci w zamkniętych grupach, takich jak przedszkola.

- Zostanie przebadane 10 proc. mieszkańców naszego województwa. Badania zaczynamy dzisiaj od powiatu olsztyńskiego. Cieszymy się z zainteresowania rodziców tą akcją. Zgłosiło się więcej przedszkoli niż myśleliśmy. Duże znaczenie w badaniu ma zaangażowanie rodziców, ponieważ to oni pobierają materiał od dzieci. Muszą to być 3 próby od jednego dziecka, by wynik był wiarygodny. Dostarczają oni wymaz do przedszkola, a nasz samochód zabiera do naszej stacji w Olsztynie, gdzie rozpoczynamy badania. Wynik otrzymają w zamkniętych kopertach rodzice. Część dzieci zostanie przebadana nową metodą genetyczną, dzięki której będziemy znali dokładne wyniki badań na pierwotniaki - tłumaczy M. Dziedziech.

Oprócz badań będą również prowadzone szkolenia pracowników placówek oświatowych oraz rodziców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL