Od dzisiaj rusza bezpłatna akcja badań profilaktycznych na występowanie pasożytów przewodu pokarmowego u dzieci w wieku 5-6 lat.
Organizatorem inicjatywy jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie, która jako jedna z nielicznych jednostek w Polsce podejmuje takie badania.
- Podobne były prowadzone systematycznie wiele lat temu. Później zrezygnowano z nich z powodów finansowych. Z wcześniejszych lat wiemy, jakie pasożyty występują u dzieci, i chcemy sprawdzić, czy zaistniały jakieś zmiany. Tym bardziej, że zmieniła się także forma spędzania przez dzieci wakacji. Coraz częściej wyjeżdżają z rodzicami za granicę, a różnie bywa na wyjazdach z higieną - mówi Małgorzata Dziedziech, kierownik laboratorium badań epidemiologiczno-klinicznych w Olsztynie.
Celem badania jest określenie występowania pasożytów jelitowych, takich jak glista ludzka, owsik, włosogłówka czy też lamblia. Grupą docelową przedsięwzięcia są dzieci w zamkniętych grupach, takich jak przedszkola.
- Zostanie przebadane 10 proc. mieszkańców naszego województwa. Badania zaczynamy dzisiaj od powiatu olsztyńskiego. Cieszymy się z zainteresowania rodziców tą akcją. Zgłosiło się więcej przedszkoli niż myśleliśmy. Duże znaczenie w badaniu ma zaangażowanie rodziców, ponieważ to oni pobierają materiał od dzieci. Muszą to być 3 próby od jednego dziecka, by wynik był wiarygodny. Dostarczają oni wymaz do przedszkola, a nasz samochód zabiera do naszej stacji w Olsztynie, gdzie rozpoczynamy badania. Wynik otrzymają w zamkniętych kopertach rodzice. Część dzieci zostanie przebadana nową metodą genetyczną, dzięki której będziemy znali dokładne wyniki badań na pierwotniaki - tłumaczy M. Dziedziech.
Oprócz badań będą również prowadzone szkolenia pracowników placówek oświatowych oraz rodziców.