Nowy numer 2/2021 Archiwum

Najsłynniejszy mieszkaniec Fromborka i Warmii przejdź do galerii

We Fromborku odbyły się obchody 546. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, a homilię wygłosił ks. Tomasz Garwoliński.

- Modlimy się za kanonika Mikołaja Kopernika, by cieszył się chwałą nieba - wprowadził w intencję modlitwy abp Górzyński.

- Pierwszą troską człowieka powinno być zawierzenie do końca Bogu. Okazało się, że uczniowie nie rozumieli tego, stąd wyrzut Jezusa: „Jeszcze nie rozumiecie?”. Jedna łódź, a w niej dwa światy: Jezus przestrzega przed kwasem faryzeuszów i Heroda, a uczniowie myślą o chlebie, o sprawach doczesnych. Fragment dzisiejszej Ewangelii pokazuje, że można być uczniem Jezusa, a jednocześnie być w innym świecie - mówił w homilii ks. Tomasz.

- Można wiele osiągnąć i żyć innymi wartościami niż tylko doczesnymi, a tym samym sięgać aż do gwiazd. Taką osobą był Mikołaj Kopernik. Osiągnął wiele, bo nie zakopał w ziemi talentów danych od Boga. Najsłynniejszy mieszkaniec Fromborka i Warmii rozpoznawany na całym świecie - tłumaczył ks. Garwoliński.

Przypomniał, że Kopernik zostawił swoje odręczne notatki w różnych księgach, z których korzystał. Z nich dowiadujemy się o jego przeżywaniu słowa Bożego i relacji do Boga. - Chrystus w Eucharystii przechodzi z ust do serca i pozostawia moc oraz swoją duchową obecność - cytował z notatek Kopernika.

Podczas uroczystości został odczytany list Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości. "Możemy śmiało powiedzieć, że Mikołaj Kopernik jest nie tylko wzorem dążącego do prawdy i przejętego swoją misją naukowca, ale także może służyć za przykład człowieka, który swoje liczne talenty poświęcał również pracy dla swej małej wielkiej Ojczyzny, na rzecz dobra wspólnego" - czytamy w liście.

Po Eucharystii delegacje złożyły wieńce na grobie. Dalsza część spotkania miała miejsce w Muzeum Mikołaja Kopernika. Przywitał wszystkich Mirosław Jonakowski, dyrektor muzeum. - Eksponowanie życia i twórczości Mikołaja Kopernika to nasze zadanie. Wspólnymi siłami z Fundacją Mikołaja Kopernika udało się sfinalizować kolejny film o warmińskim astronomie - mówił podczas przemówienia Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

W ramach spotkania w muzeum został wygłoszony referat „Mikołaj Kopernik i jego czasy” dr. Jerzego Sikorskiego oraz odbyła się projekcja filmu w reżyserii Michała Juszczakiewicza „Tajemnica grobu Kopernika”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama