Na sesji rady miasta radni zdecydowali o sprzedaży gruntu z 99 proc. bonifikatą dla Stowarzyszenia Świętej Rodziny w Olsztynie.
Na pozyskanej działce ma powstać nowoczesna dwupoziomowa hala sportowa. Stowarzyszenie od 22 lat prowadzi placówki oświatowe: przedszkole, szkołę podstawową, gimnazjum oraz liceum ogólnokształcące. W sumie edukacją obejmuje 570 uczniów.
- Nasi uczniowie dowożeni są do sal gimnastycznych w całym Olsztynie. Taki obiekt jest niezbędny do rozwoju sprawności fizycznej dzieci nie tylko z naszych placówek. Na bazie obiektu będą działać kluby sportowe zrzeszające młodych sportowców z całego miasta. Planujemy również uruchomienie klas sportowych - podkreśla Andrzej Olszewski, prezes stowarzyszenia.
Uczniowie szkół osiągają sukcesy sportowe. Tenis stołowy, szachy i szermierka - to dziś wiodące dyscypliny. - Jednak nie poprzestaniemy na tych dyscyplinach. Pragniemy, by każdy mógł się rozwijać, szlifować swój talent - dodaje prezes.
Przed podjęciem uchwały odbyła się długa dyskusja. Część radnych wyrażała swoje wątpliwości, zwłaszcza co do późniejszego wykorzystania sprzedawanej nieruchomości, jak co do finansowania inwestycji. - Udzielamy bardzo wysokiej bonifikaty i nie mamy żadnego zabezpieczenia, że w razie czego będzie można tę bonifikatę odzyskać. Sama budowa hali jest dobrym projektem, ale w momencie przekazania tej nieruchomości na konkretny cel nie mamy zabezpieczenia, czy rzeczywiście ta inwestycja zostanie zrealizowana - argumentowała radna Marta Kamińska z Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
- Albo dajemy szansę, albo rzucamy kolejne kłody. Jeśli chodzi o wiarygodność tej organizacji zwracam uwagę, że od ponad 20 lat prowadzi szkoły i jest uwiarygodniona w wielu rocznikach uczniów. Jeszcze nie słyszałem złego słowa i jestem przekonany, że państwo radni także nie macie żadnych zastrzeżeń do tej organizacji. Trzeba dać jej szansę, mając pewność, że będzie w stanie sfinalizować tę bardzo atrakcyjną inicjatywę związaną z infrastrukturą sportową, której tak brakuje w Olsztynie - przekonywał radny Michał Wypij, prezes Porozumienia Jarosława Gowina na Warmii i Mazurach.
Podkreślał, że szkoła aktywnie promuje sport, wskazując na szablistów z UKS "Hajduczek" Olsztyn, którzy są już medalistami mistrzostw Polski i mistrzostw świata dzieci. - Jeśli mamy alternatywę, czy medaliści mistrzostw mają trenować na korytarzu szkolnym, czy też szukać kolejnych powodów, aby rzucać kłody pod nogi, to proszę radnych, aby wsparli tę inicjatywę - przekonywał radny Michał Wypij. Podobnie uważała Elżbieta Wirska. - Możemy zaspokoić potrzeby mieszkańców, dzieci, rodziców. Pamiętajmy, że jeszcze nie tak dawno głosowaliśmy za tym, aby sprzedać dla Michelin nieruchomości. Praktycznie za darmo firma dostała wielohektarową działkę. Do tej pory miasto nie potrafiło wybudować własnej hali, więc czas, aby poprzeć mieszkańców, którzy mają taką inicjatywę - mówiła.
W dyskusji za przyjęciem uchwały był również Czesław Jerzy Małkowski. - Sprawa jest bardzo prosta. Ma powstać piękny obiekt sportowy, edukacyjny. Jeśli ktoś mnie spyta, czy ważniejszy jest parking, czy taki obiekt, nie mam wątpliwości, że hala sportowa. Stowarzyszenie ma naprawdę osiągnięcia, których wiele innych może pozazdrościć. Zaufanie jest jedną z form współżycia społecznego i o to zaufanie chodzi - mówił C. Małkowski.
Radny Mirosław Gornowicz z prezydenckiego Klubu Radnych Ponad Podziałami zauważył, że tworzenie infrastruktury sportowej jest zadaniem własnym miasta. - Jeżeli pojawia się stowarzyszenie, które chce wziąć na siebie ten obowiązek, wydaje mi się, że powinniśmy pomóc i przekazać z bonifikatą ten grunt. Przyłączam się do głosów poparcia - argumentował.
Za sprzedażą nieruchomości z bonifikatą optowali radni PiS. - Stowarzyszenie ma przychylność pana prezydenta. Stowarzyszenie działa społecznie, czego dało dowody. Niedawno stała przed nami młodzież, młodzi szabliści, którym gratulowaliśmy ogromnych sukcesów sportowych na arenie Polski i Europy. Wszyscy byliśmy zachwyceni. Z tej hali sportowej będą korzystali wszyscy. To dobro, które powstanie i będzie służyło nam i naszym dzieciom - podkreślał radny Jarosław Babalski, któremu wtórował radny Radosław Nojman.
- Pomysł budowy hali bardzo mi się podoba. Wierzę w to, że nasi koledzy z PiS pomogą pozyskać pieniądze na tę inwestycję. Podnosząc rękę, odpowiadamy za finanse naszego miasta. Chcę wierzyć, że stowarzyszenie swoje zadanie wykona. Będę głosowała za - deklarowała Ewa Zakrzewska z Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Nowoczesna Koalicja Obywatelska.
Po dyskusji radnych głos zabrał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Przedstawił przebieg ponad rocznych konsultacji, które były prowadzone ze Stowarzyszeniem Świętej Rodziny. Wskazywał na fakt, że organizacja prowadziła konsultacje społeczne z mieszkańcami, uzyskała pozytywną opinię rady osiedla. - Jestem przekonany, że osoby, które przez 22 lata prowadzą stowarzyszenie, zrobią inwestycję w sposób wzorowy. Możemy być dumni z naszych szermierzy, którzy nie mają swoje lokum, a które w nowej hali ma się znaleźć - zwrócił uwagę prezydent. - Od samego początku współpracujemy ze wzajemnym zrozumieniem i poszanowaniem. Patrząc na interes naszych mieszkańców, potrafimy działać ponad podziałami. To jest nasza misja. Nie stawiałbym uchwały, gdybym miał wątpliwości co do możliwości realizacji tego obiektu - mówił Piotr Grzymowicz.
Po długiej dyskusji uchwała została przyjęta. Za głosowało 15 radnych, 2 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.
Hala sportowa ma być dwupoziomowa. Na dole będzie znajdować się nowoczesne studio szermiercze, na górnej kondygnacji - pełnowymiarowa hala sportowa z widownią, umożliwiająca prowadzenie rozgrywek piłki siatkowej i koszykówki. Na bazie nowych obiektów w szkołach planowane jest uruchomienie klas sportowych.