Nowy numer 42/2019 Archiwum

Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

- Szkoły, z którymi współpracujemy, mają w swoim harmonogramie wielkimi literami zapisane, że "dziś rozmawiamy o niepełnosprawności" - mówi prezes Stowarzyszenia Strzał w 10.

To był pracowity dzień. Poranna audycja w telewizji i radiu, później wizyty w różnych instytucjach. Wszystko po to, aby przy okazji Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa przypadającym na 21 marca rozmawiać o cudownych ludziach, którzy żyją wśród nas.

- Szczególnie aktywizujemy się tego dnia, aby nie był on jedynie kojarzony z pierwszym dniem wiosny, ale żeby to był dzień osób z zespołem Downa. Powoli ta świadomość się budzi, bo już szkoły, z którymi współpracujemy, mają w swoim harmonogramie wielkimi literami zapisane, że "dziś rozmawiamy o niepełnosprawności". Chcemy, aby włączyć nas w społeczeństwo, żebyśmy nie byli dzieleni na pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Wszyscy jesteśmy razem i o to nam przede wszystkim chodzi - podkreśla Ewa Kowerzanow-Luto, prezes Stowarzyszenia Strzał w 10.

Dzień 21 marca został ustanowiony w 2005 r. jako Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.

- To nie przypadek, że ten dzień obchodzony jest właśnie tego dnia. Liczba 21 oznacza, to że w 21. chromosomie, osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy - wyjaśnia prezes.

Podczas każdej wizyty osoby obdarowywane są kolorowymi skarpetami. - Kolorowe skarpetki nie do pary to symbol niedopasowania społecznego i genotypowego z jakimi borykają się osoby z zespołem Downa. Kolory tych skarpetek pokazują natomiast, że mimo różnic są radosnymi i pełnymi życia ludźmi - uśmiecha się pani Ewa.

W akcji biorą udział rodzice z dziećmi. Odwiedzają różne instytucje, dają prezenty, w tym kolorowe skarpety. - Bardzo szybko zaakceptowałam to, od samego początku po prostu kochałam swoje dziecko. Jestem mamą, cała przyszłość dziecka zależy ode mnie, więc nie ma się nad czym zastanawiać - uśmiecha się pani Iza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL