Nowy numer 42/2019 Archiwum

Jak powiedzieć dziecku o adopcji?

Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne wydało publikację skierowaną do dzieci adoptowanych. - Książka skupia się na "tu i teraz" dziecka adoptowanego - mówi Magdalena Świtalska, jej autorka.

Autorką publikacji jest Magdalena Świtalska, która kilka razy stanowiła rodzinę zastępczą dla dzieci oczekujących adopcji. Pracuje jako nauczyciel, z wykształcenia jest pedagogiem i teologiem.
- Pomysł rodził się przez kilka lat. Widziałam potrzebę znalezienia sposobu, by powiedzieć dziecku o jego adopcji. Przez kilka lat byłam rodziną zastępczą dla różnych dzieci. Jedno z nich przygotowywałam do adopcji i tłumaczyłam, że będzie miało nowych rodziców. Kiedy chłopiec pytał: dlaczego nie zostanę z tobą? Wyjaśniałam, że jest ze mną przez ten czas i będziemy szukać rodziców, którzy w niebie są już przeznaczeni dla niego. Co to znaczy być adoptowanym? Dziecko wie, że już ma jakaś mamę, bo przyszło na świat. Jednak pytania: dlaczego ja nie mam rodziców? Dlaczego nie ma przy mnie mamy i taty? Wciąż pojawiają się w ich świecie - mówi M. Świtalska.

Książka ukazuje Boga, który obdarza człowieka wieloma darami, a najważniejszym z nich jest miłość.
- To od nas zależy, jak rozwiniemy ten dar i jak nauczymy się kochać. Książka skupia się na „tu i teraz” dziecka adoptowanego. Ono jest ważne i niczemu nie zawiniło. Ma szansę być w rodzinie i doświadczyć miłości. Kiedyś dorośnie i będzie mogło dzielić się tym darem z innymi. Pragnę dzieciom przekazać, że czegoś mogło zabraknąć rodzicom biologicznym, przez co nie mogą być teraz nimi - tłumaczy autorka.

Rysunki do książki przygotowała Małgorzata Liżewska. Dochód ze sprzedaży będzie przekazany na budowę hospicjum dla dzieci w Olsztynie, które prowadzi Caritas warmińska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL