Nowy numer 2/2021 Archiwum

Poznanie Chrystusa, poznanie ludzi

– Czytanie Pisma Świętego to już nagroda sama w sobie – uważa Karolina.

WWSD MW „Hosianum” odbył się diecezjalny finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do Olsztyna przyjechało 35 uczniów z Warmii i Mazur, którzy wcześniej przeszli etap szkolny.

Jest o co walczyć

W tym roku zakres tematyczny konkursu organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” obejmował Księgę Wyjścia oraz List do Rzymian. – Przez konkurs chcemy zachęcić młodych ludzi do sięgnięcia po Pismo Święte, żeby odkrywali tam wartości, szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Młodzież widzi, że w słowie Bożym jest życie, że to nie konkurs historyczny, ale coś więcej. To poznanie Chrystusa, poznanie siebie i szukanie osób, które kierują się w życiu podobnymi wartościami – tłumaczy Mateusz Rutynowski, koordynator OKWB w metropolii warmińskiej.

Zwraca uwagę, że nowe przekłady Pisma Świętego powodują, że słowo Boże jest łatwiejsze do zrozumienia, co sprawia, że młodzi coraz chętniej po nie sięgają. Dodaje, że jest o co walczyć, ponieważ w finale ogólnopolskim do wygrania są m.in. wycieczki do Ziemi Świętej, Rzymu czy Grecji śladami św. Pawła. – Młodzi walczą również o swoją przyszłość – do wygrania są bowiem indeksy na studia na renomowanych polskich uczelniach, również na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim – wymienia M. Rutynowski.

Słowo pozostaje

Spotkanie młodych znawców Biblii rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Zwrócił uwagę na fakt, że młodzi ludzie, sięgając po Pismo Święte, dają tym samym świadectwo swojej wiary. Po wspólnej modlitwie młodzież przystąpiła do testu, który wyłonił najlepszą siódemkę – w finałowym zmaganiu każdy odpowiadał na pytania przed komisją, w której zasiadali dr hab. Aleksandra Nalewaj, ks. dr Piotr Dernowski, ks. kan. Romuald Zapadka oraz Michał Kołakowski. Najlepsza okazała się Karolina Sienkiewicz, która razem z Marią Majewską (II miejsce) oraz Wiktorem Szukisem (III miejsce) będzie reprezentować archidiecezję warmińską podczas ogólnopolskiego finału w Niepokalanowie.

– Czytanie słowa jest nagrodą samą w sobie – nie potrzebuję książek, wycieczek... nawet jeśli nie rozważam słowa, tylko je czytam, przygotowując się do konkursu, to czuję, że ono we mnie zostaje, a potem w różnych, codziennych sytuacjach poucza mnie, co robić – mówi Karolina Sienkiewicz. Do Niepokalanowa pojedzie drugi raz – w ubiegłym roku na etapie diecezjalnym zajęła trzecie miejsce. – Panuje tam niesamowita atmosfera i jest mnóstwo wspaniałych ludzi. Przede wszystkim dlatego chcę tam jechać – by być wśród tylu osób, które podobnie jak ja kochają Boga i dzielą się tą radością. To jest najlepsze w tym wszystkim – to piękny, święty czas – mówi Karolina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama