Nowy numer 42/2019 Archiwum

Majówka dla Rodaka w Nowym Kawkowie

W Nowym Kawkowie trwa Majówka dla Rodaka organizowana przez Fundację dla Rodaka, w której uczestniczą studenci pochodzenia polskiego.

W ramach wypoczynku uczestnicy biorą udział w warsztatach, zwiedzają Olsztyn i okolice.

- Cel majówki to łączenie osób pochodzenia polskiego, które opuściły swoje rodziny, by studiować w Polsce. Ale najważniejsze jest poczucie, że się tworzy tu rodzinę przyjaciół i znajomych. Tu, żyjąc tak daleko od swoich rodziców, czujemy się jak w rodzinnym domu. Mamy pewność, że nie jesteśmy sami, nie czujemy się jak w obcym kraju - wyznaje Eugeniusz Komerist z Kazachstanu, obecnie student Uniwersytetu Łódzkiego.

Kilka spędzonych wspólnie dni to czas integracji i poznawania Polski, ojczyzny swoich przodków. - Rozmawiamy, nawiązujemy nowe kontakty, dzięki czemu smakujemy polszczyznę, która nam kiedyś była zabrana. Większość z nas przed studiami uczyła się języka polskiego, bo dla nas jest to rodzimy język. Takie wyjazdy, jak majówka w Nowym Kawkowie, pomagają nam doskonalić znajomość języka, tu poznajemy lepiej kulturę polską, historię utraconej ojczyzny - dodaje Eugeniusz.

Wraz ze studentami przyjechały rodziny, które opuściły Kazachstan i otrzymały już obywatelstwo polskie. - Przyjechaliśmy całą rodziną do Polski w ramach repatriacji. Mieszkamy już na stałe w naszej ojczyźnie. Byliśmy na majówce również w zeszłym roku. Dzieci nie mogły doczekać się tegorocznego wyjazdu. To wspaniały czas, kiedy możemy spotkać się również z rodzinami, z którymi przebywaliśmy w ośrodku adaptacyjnym. Tam zaprzyjaźniliśmy się, ale rozjechaliśmy po różnych miastach. Tu możemy spotkać się znów. Czujemy się razem jako jedna wielka rodzina - mówi Żanna Velizhanina.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL