– Musimy dbać o państwo, które daje ochronę słabszym i nie boi się silnych – mówił Artur Chojecki.
WOlsztynie odbyły się uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody rozpoczęły się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba. Modlitwie przewodniczył metropolita warmiński.
– Przywołujemy dzisiaj to, co najszlachetniejsze, najbardziej pozytywne w naszej tradycji – jest to warte przypominania i podjęcia refleksji: ile z tego bogactwa szlachetnych postaw, tej mądrości, która się wtedy objawiła, potrafimy przenieść na naszą codzienność? – podkreślał abp Górzyński. W homilii, nawiązując do uroczystości NMP Królowej Polski, przypomniał, że ojcowie Kościoła uważali, iż to, co w Piśmie Świętym jest napisane o Maryi, należy odnosić również do Kościoła i podobnie w drugą stronę – słowa o Kościele należy odnosić do Maryi. – My tę tradycję przenieśliśmy również na ojczyznę, nazywając Polskę naszą matką. Ten obraz nie wymaga ani komentarza, ani tłumaczenia: tu chodzi o najwyższy wymiar szacunku, miłości i oddania – mówił metropolita.
– Gromadzimy się dziś w kościele, modląc się w intencji ojczyzny, ponieważ mamy świadomość źródła. Wiemy, że bez tych praw Boskich – których pogwałcenie doprowadziło do upadku – nie da się uzdrowić Rzeczypospolitej. To szlachetne postawy właściwie uformowanych obywateli są naszą siłą. A te obywatelskie postawy wyprowadza się z właściwych źródeł – zaznaczył abp Józef. Po Eucharystii jej uczestnicy, prowadzeni przez kompanie honorowe i poczty sztandarowe, przeszli ulicami Olsztyna na pl. Konsulatu Polskiego, gdzie pod kolumną Orła Białego odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęły ją wciągnięcie na maszt flagi Polski oraz odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.
– Polsce potrzebna jest dziś jedność i mądrość narodu, Polsce potrzebna jest zgoda i szacunek dla dobra wspólnego, tworzonego ciężką pracą nas wszystkich. Musimy dbać o państwo, które daje ochronę słabszym i nie boi się silnych. Ojczyzna jest naszym wspólnym dobrem – tego uczą nas twórcy wielkiej konstytucji, a my nie możemy zaprzepaścić ich ideowego dziedzictwa – mówił wojewoda Artur Chojecki. – Konstytucja jest dziś symbolem troski o ojczyznę, symbolem radości i symbolem niezłomnej dumy, pokazującym, że Polacy są narodem, który potrafi bronić wiernie swoich wartości – powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin.
– Sens ustawy zasadniczej zawiera się w kompromisie, w zdolności stawiania spraw ojczyzny ponad własnymi interesami – przypomniał prezydent Piotr Grzymowicz. Podczas uroczystości pod kolumną Orła Białego został odczytany apel pamięci, oddano salwę honorową, a przedstawiciele władz, instytucji i stowarzyszeń złożyli wieńce i kwiaty.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się