Nowy numer 3/2021 Archiwum

Noc Muzeów na Warmii i Mazurach

Już w sobotę podczas Europejskiej Nocy Muzeów swoje tajniki odkryją zwiedzającym muzea na Warmii i Mazurach.

Miłośnicy historii i kultury czekają co roku na ten moment. Już w sobotę podczas Europejskiej Nocy Muzeów swoje tajniki odkryją przed zwiedzającymi placówki na Warmii i Mazurach.

Wiele atrakcji na mieszkańców i turystów będzie czekać między innymi na olsztyńskim zamku.

- Motywem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów na zamku w Olsztynie będzie obraz. Będziemy pokazywali zdjęcia Olsztyna z okresów międzywojennego i powojennego oraz z czasów odbudowy. Dostępne będą wystawy: jedna związana z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, druga - rzeźby Adolfo Wildta i trzecia - malarstwa Edwarda Dwurnika - mówi Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Muzeum przygotowało dla odwiedzających różne konkursy, loterie i warsztaty dla dzieci. - Żeby mogły poczuć się muzealnikami, mogły zobaczyć, na czym polega praca w muzeum, dlaczego zbieramy eksponaty, które mówią o przeszłości - dodaje dyrektor. Wszystko to do zobaczenia za darmo w sobotę od 19:00 do 24:00.

Na Noc Muzeów zaprasza także Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie (ul. św. Barbary 2). Przewodnicy opowiedzą między innymi o „świętych obrazach”, czy kościelnym złotnictwie. Początek o godz. 21.

We Fromborku odbędzie się Noc Muzeów przygotowana przez Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny. Już od godz. 18 będzie można wziąć udział w atrakcjach zorganizowanych z tej okazji.

Oprócz zwiedzania muzea proponują koncerty, wykłady, akcje artystyczne czy pokazy warsztatu konserwatorów. Jednym z zaproszonych gości będzie witrażysta z Wrocławia - Sławomir Oleszczuk, który pracuje nad konserwacją witraży we fromborskiej katedrze.

Jak zwykle w Szpitalu Świętego Ducha wszystko będzie się toczyć wokół medycyny, ale będzie można także posłuchać muzyki dawnej wykonywanej przez Skuti Ensemble.

Przy dobrej pogodzie będzie można obejrzeć zachód słońca z wieży Radziejowskiego w Zespole Katedralnym, która będzie otwarta dla zwiedzających do godz. 21, oraz wziąć udział w nocnych pokazach nieba w Parku Astronomicznym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama