Nowy Numer 25/2019 Archiwum

Ciało, którego życie się nie kończy

– Życie i śmierć są przy lekarzu od pierwszego dnia studiów. Gdy zaczynam zajęcia ze studentami przy ciele donatorów, tłumaczę im, że są spadkobiercami daru – mówi prof. Jerzy Gielecki.

Dominikanin o. Innocenty Bocheński, filozof i teolog, w swoim testamencie zostawił specyficzną prośbę dotyczącą jego przyszłości. Postanowił, że jego ciało po śmierci ma zostać oddane na cele naukowe. W ten sposób trafiło na Uniwersytet we Fryburgu, gdzie wcześniej był rektorem. To właśnie on jest patronem memoriału, podczas którego uroczyście żegna się zmarłych, którzy tak jak on oddali swoje ciała, by przyszłe pokolenia lekarskie mogły lepiej pomagać ludziom. Twórcą Programu Donacji w Polsce, jak i memoriału jest prof. dr hab. n. med. Jerzy Gielecki, kierownik katedry i zakładu anatomii Collegium Medicum UWM.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL