Nowy numer 13/2024 Archiwum

Koncert Pro Musica Antiqua

W sanktuarium w Krośnie odbył się koncert Olsztyńskiego Zespołu Kameralnego "Pro Musica Antiqua".

Ideą letnich koncertów Pro Musica Antiqua, organizowanych od 1993 roku, jest przedstawianie najbardziej wartościowych utworów kameralnych w obiektach zabytkowych - pałacach, zamkach i kościołach regionu. Koncerty odbywają się w ramach programu "Muzyka Europejska w Zabytkach i Przyrodzie Warmii i Mazur".

- Krosno jest jedną z pereł, o której często nie wiedzą nawet ci, którzy mieszkają w pobliżu - mówi prof. Leszek Szarzyński. Ważnym elementem koncertów jest właśnie pokazywanie publiczności przepięknych obiektów, bardzo często zapomnianych. Muzyka - jak mówi prof. Szarzyński - może być pretekstem, by sobie o nich przypomnieć.

Sanktuarium w Krośnie jest na pewno jednym z takich zapomnianych miejsc. Jedno z najstarszych sanktuariów na ziemi warmińskiej, nazywane małą Świętą Lipką, swoją historię rozpoczyna ok. 1400 roku. Pewnego dnia dzieci znalazły w rzece figurkę Madonny z Dzieciątkiem - zaciekawione zabrały ją do domu, ale figurka zniknęła, a następnego dnia odnaleziono ją w tym samym miejscu, gdzie znalazły ją dzieci. Ponownie zabrały ją do domu i dały mamie, żeby schowała w skrzyni - mimo to figurka znów wróciła na swoje miejsce. Później wierni (wieść o cudownym znalezisku szybko się rozeszła) kilkakrotnie przenosili figurkę w procesji do kościoła w Ornecie, jednak ta ciągle wracała na miejsce znalezienia. Mieszkańcy uznali więc, że Maryja wybrała sobie właśnie to miejsce i zbudowali na skraju rzeki, w pobliżu miejsca znalezienia figurki, kapliczkę. W XVIII w. bp Teodor Potocki postanowił zbudować tu świątynię, na wzór sanktuarium w Świętej Lipce. Prace rozpoczęły się w latach 1713-1714 i polegały na zmianie koryta rzeki - sanktuarium miało bowiem stanąć na miejscu kapliczki, a główny ołtarz miał się znaleźć dokładnie w miejscu znalezienia figurki, czyli w rzece. Po kilku latach prac udało się wreszcie przystosować teren i ruszyła budowa świątyni. Biskup Potocki konsekrował kościół 8 września 1720 r. i nadał jej istniejący do dziś tytuł Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy