11 sierpnia będzie miał miejsce odpust Matki Bożej Świętolipskiej, a 15 sierpnia - Wniebowzięcie NMP.
W archidiecezji warmińskiej wspomnienie Matki Bożej Świętolipskiej wypada 11 sierpnia. To też 51. rocznica ukoronowania Jej cudownego obrazu. Tego dnia w Świętej Lipce odbywa się pierwszy dzień uroczystości odpustowych w sanktuarium.
Podczas Mszy św. o godz. 11 w procesji z darami zostaną uroczyście wniesione relikwie świętych i błogosławionych: św. Jana Kantego, bł. Aleksandry Marii da Costa, św. Marii Krystyn od Niepokalanego Poczęcia, bł. Marii Dominiki Brun Brabantini, bł. Eusebii Palomino Yenes, św. Marii Józefy od Serca Jezusowego, św. Filipa Smaldone, św. Teresy od Jezusa z Andów i bł. Grimoalda od Oczyszczenia.
- Posiadamy te relikwie jako dar od śp. o. Hieronima Fokcińskiego, który był konsultorem w Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych. Będąc postulatorem rożnym procesów w duchu wdzięczności otrzymywał czasami relikwie błogosławionych i świętych. Przed swoją śmiercią przekazał je do naszego sanktuarium, ponieważ nasze sanktuarium jest największym miejscem pielgrzymkowym w Polsce znajdującym się pod opieką jezuitów. To był piękny gest z jego strony - mówi o. Aleksander Jacyniak SJ, superior sanktuarium.
Drugi dzień uroczystości odpustowych to 15 sierpnia: uroczystość Wniebowzięcia NMP. Sumie odpustowej o godz. 11 będzie przewodniczył bp Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. Podczas procesji zostaną wniesione relikwie czterech ewangelistów, które sanktuarium otrzymało od Kurii Generalnej Zakonu Jezuitów w Rzymie.
- Najprawdopodobniej będziemy jedyną świątynią w Polsce posiadającą taką relikwie. Podniesie to rangę w naszym życiu duchowym. Chcemy, aby nasze sanktuarium tętniło duchowością. Zwiedzający widzą nasza świątynię, podziwiają piękno architektury, malarstwo, unikatowe organy. Chcemy jednak, by to przede wszystkim było miejsce modlitwy. Obecność świętych z pewnością nam w tym pomoże - tłumaczy o. Jacyniak.