Już po raz siedemnasty ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów młodzieży zamieszkałej na terenie powiatu olsztyńskiego.
Wnioski mogą składać absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów, uczniowie szkół średnich oraz studenci. W tym roku zrezygnowano z kryterium dochodowego, podwyższając inne kryteria, które trzeba spełnić, by otrzymać wsparcie.
- Dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych średnia ocen na świadectwie ma być nie mniejsza niż 5,0, dla absolwentów i uczniów szkół średnich 4,6, a dla studentów 4,3 - wymienia Joanna Rogowska, koordynator Fundacji Fundusz Ziemi Olsztyńskiej.
- Żeby otrzymać jakiekolwiek stypendium - naukowe, sportowe czy artystyczne - trzeba udokumentować inne osiągnięcia w danej dziedzinie, na którą chce się otrzymać stypendium - wyjaśnia koordynatorka.
Kandydaci muszą złożyć odpowiednią dokumentację potwierdzającą wyniki w nauce, sporcie czy sukcesy artystyczne. - Mogą być finalistami i laureatami olimpiad na szczeblu co najmniej wojewódzkim. Jeżeli chcą otrzymać stypendium sportowe, chwalą się osiągnięciami, przynoszą swoje puchary, medale, dyplomy. Podobnie artyści w dziedzinie swojej sztuki - mówi Joanna Rogowska.
Dodatkowym kryterium wprowadzonym w tym roku są inne aktywności, takie jak wolontariat, zaangażowanie w życiu lokalnej społeczności, w Ochotniczej Straży Pożarnej, w sołectwach, samorządzie lokalnym lub inne nietuzinkowe pasje. - Komisja kwalifikacyjna też i za to przyznaje dodatkowe punkty - dodaje.
Głównym darczyńcą jest starostwo powiatowe w Olsztynie, które na ten cel przeznaczyło 48 tys. zł. - Dorzucają się gminy, mamy też indywidualnych darczyńców - podkreśla koordynatorka. - Stypendium jest potrzebne, by młodzi mogli rozwijać swoje pasje. Widać to na gali, kiedy oni się prezentują. Mamy cudownych sportowców, młodych malarzy. Nie można zapomnieć o naukowcach, którym trudno jest pokazać swoje umiejętności. Wszyscy to kapitalni młodzi ludzie. Wiem, że te pieniądze bardzo im się przydają - mówi Joanna Rogowska.
„Dla nas to ogromne wsparcie”, podkreślają stypendyści z ubiegłych lat. - Dzięki wsparciu mogą wziąć udział w większej liczbie konferencji naukowych. To kosztuje. Choćby same bilety - mówi Piotr. - Interesujemy się światem. Odkrywanie go jest przyjemnością, a jedyną rzeczą, jaką musimy od siebie wymagać, to samozaparcie i dążenie do postawionych sobie celów. Te pieniądze są sporą pomocą dla mnie - podkreśla Julia.
Od początku istnienia fundacji wsparcie otrzymało 728 stypendystów, na łączną kwotę ponad 945 tys. zł. Obecnie nabór dokumentów trwa do 5 września.