Nowy numer 41/2019 Archiwum

Bycie szafarzem jest powołaniem

Rozpoczął się kurs przygotowujący kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św.

Ks. Bartłomiej Matczak podkreśla, że szafarz służy Kościołowi. - Służyć, to znaczy dać coś z siebie, ofiarować. Na tym polega bycie szafarzem. To trudna służba, gdyż wymaga postawy oddania, ale też i świadectwa życia. Zaczynasz być postrzegany przez społeczeństwo jako ktoś więcej, niż tylko osoba świecka. W niedzielę idziesz z Komunią św. do chorych, w sytuacjach nadzwyczajnych udzielasz Komunii św. Dziś ludzie potrzebują takiego świadectwa. Aczkolwiek zetknięcie się z rzeczywistością i reakcjami niektórych osób bywa trudnym i bolesnym doświadczeniem - zauważa kapłan.

Zaznacza, że najważniejszym zadaniem szafarzy jest zanoszenie Ciała Jezusa chorym. - To najpiękniejsza posługa. Chorzy co niedzielę czekają na ciebie, chcą rozmawiać, często opowiadają o swoim życiu. Stajesz się dla nich ważną osobą. To doświadczenie zmienia. Bycie szafarzem jest powołaniem, które ma wpływ na życie. To zadanie, do którego Kościół posyła - dodaje.

Ważne znaczenie dla kształtowania się posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. ma wydana 29 stycznia 1973 r. instrukcja Kongregacji Sakramentów "Immensae caritatis" na temat ułatwienia w niektórych przypadkach przystępowania do Komunii św. Instrukcja postanawiała, że nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. poza akolitą jest również odpowiednio przygotowana osoba, wyznaczona wyraźnie do tej funkcji przez ordynariusza miejsca.

Możliwość czynnego udziału w Eucharystii wiernych świeckich jako nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. potwierdził również Jan Paweł II w liście "Dominicae Cenae" (o tajemnicy i kulcie Eucharystii) z 24 lutego 1980 r.

W czerwcu 1991 r. Konferencja Plenarna Episkopatu Polski zatwierdziła i wydała instrukcję w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. W 1992 r. abp Edmund Piszcz wprowadził tę posługę w archidiecezji warmińskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL