W tym roku przypada 660. rocznica powstania świątyni pw. św. Jerzego w Kętrzynie oraz 20. rocznica nadania jej tytułu bazyliki mniejszej.
We wstępie wydanej na tę okazję publikacji abp Józef Górzyński pisze: "Piękna monumentalna sylwetka kościoła św. Jerzego, zbudowanego na wzgórzu, nad rzeką Guber, dominuje w panoramie miasta. Jest charakterystycznym symbolem trwania naszej wiary na tym terenie oraz świadkiem historii miasta i regionu. (...) Niech ta piękna świątynia będzie nieustannie wypełniona duchem modlitwy, niech zachwyca swoim pięknem oraz przypomina o mocy, świętości i pokorze Boga, naszego Stwórcy, Odkupiciela i Uświęciciela".
Podczas obchodów jubileuszów odbyła się konferencja poświęcona historii kościoła oraz promocja albumu poświęconego historii świątyni autorstwa Tadeusza Korowaja. - Pomysł na wydanie tej publikacji zrodził się dwa lata temu z podpowiedzi ks. Stanisława Majewskiego - wspomina T. Korowaj. Przez kilka miesięcy idea dojrzewała. - Aż ks. Stanisław wraz z radą parafialną powierzył mi, co jest dla mnie wielkim zaszczytem, całość spraw związanych z wydaniem albumu. Rozpocząłem zbieranie materiałów, kwerendy w archiwach niemieckich, gdzie jest sporo przedwojennej dokumentacji - opowiada autor.
Podczas zbierania materiałów znalazł i takie informacje, które mogą zaskakiwać. - We wszystkich publikacjach mowa jest o gotyckim ołtarzu z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego. Pisze się, że jest to dzieło architekta, a obraz namalował Ludwig Rosenfelder, ówczesny rektor Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu. Jednak nie było informacji, gdzie ołtarz został wykonany. Robiąc kwerendę w archiwach, znalazłem to miejsce - w Pruskiej Iławce, czyli dzisiejszym Bagrationowsku w obwodzie kaliningradzkim w Rosji. Druga rzecz, że podczas prac mogłem obejrzeć kościół od fundamentów po dach. Ekscytującym momentem było penetrowanie strychów, gdzie mogłem zobaczyć oryginalne ślady po sklepieniu płaskim oraz późniejsze sklepienie krzyżowe, które zostało wykonane w 1515 roku. Nad prezbiterium udało mi się znaleźć fragment gotyckich malowideł, znajdujących się na ścianie szczytowej, które zostały zabudowane. To kolejna ciekawostka - opowiada T. Korowaj.
Podczas konferencji uczestnicy wysłuchali wykładów, które wygłosili: ks. prof. Władysław Nowak - "Kult św. Jerzego", ks. dr Zbigniew Kępa - "Historia parafii po II wojnie światowej", Jerzy Kalicki - "Funkcja obronna kościoła św. Jerzego". Po części naukowej wierni uczestniczyli w uroczystej Eucharystii, której przewodniczył ks. Władysław Nowak.
- Ta świątynia liczy 660 lat i służy kolejnym pokoleniom jako miejsce modlitwy, aby oddawać cześć Wszechmogącemu Bogu. Cieszymy się spuścizną przodków i dziękujemy Bogu za piękną świątynię, a św. Jerzemu za patronat - mówił na wstępie Mszy św. ks. Stanisław Majewski.