Nowy numer 46/2019 Archiwum

Szczytno. Odbyła się konferencja poświęcona ludobójstwu w Ponarach

Wykład "Ponary - zapomniana Golgota Wschodu" wygłosiła dr Maria Wieluch.

Organizatorem wydarzenia było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej w Szczytnie.

- Cieszę się, że podejmujemy ten temat. Dzisiaj mówimy, że Wilno jest magiczne i mistyczne, a nie zawsze wiemy jaki dramat się tam wydarzył w latach 1941-1944 - mówiła Janina Surgał, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej w Szczytnie.

- Do dnia dzisiejszego nie mamy dokładnie określonej liczby pomordowanych w Ponarach. Możemy powiedzieć, że zginęło ok 100 tys. obywateli II Rzeczpospolitej. Bolesnym jest fakt, że nie słyszymy w przemówieniach z okazji rocznic dotyczących drugiej wojny o Ponarach. Sprawcami zbrodni byli Niemcy, a Litwini dostarczali informacji. Niestety na tamtych ziemiach było wielu ochotników. Większość z nich pochodziła ze Związku Strzelców Litewskich. Niestety charakteryzowali się nienawiścią i brutalnością do Żydów i Polaków - mówiła dr Maria Wieluch, prezes Rodziny Ponarskiej.

Prelegentka przypomniała brutalność mordów dokonanych na ofiarach.

- Niestety ci, którzy mordowali często byli nietrzeźwi. Stąd ich strzelanie było chybione. Zatem wiele cierpienia doznali ci, których dobijano. By zaoszczędzić amunicję, dzieci żydowskie brano za nóżki i głowy rozbijano o drzewa na oczach matek - wylicza dr Wieluch.

Zaznaczyła, że często ginęły tam osoby młode i wykształcone. W Ponarach zginął ojciec dr Wieluch.

- To co wiemy, to jest kropla w morzu. Powiększa się zasięg badań w Ponarach i dowiadujemy się o coraz większej liczbie ofiar tamtej zbrodni - tłumaczy.

- Nie możemy mówić, że tam był tylko teren okupacji niemieckiej. Dzisiaj mówimy, że to teren, na którym doszło do ludobójstwa - dodaje.

W wydarzeniu udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie, gdzie działa Koło Młodych Miłośników Kresów. Po wykładzie można było obejrzeć wystawę „Ponary - Golgota Wschodu”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama