Nowy numer 46/2019 Archiwum

Jak czytać Biblię, aby ją zrozumieć?

Mówiła o tym dr hab. Aleksandra Nalewaj podczas spotkania w Civitas Christiana.

Dla nas chrześcijan kontakt z Pismem Świętym jest rzeczą fundamentalną. Już św. Hieronim podkreślał, iż sam Chrystus mówił: „Badajcie Pisma”, a do Żydów powiedział: „Jesteście w błędzie, nie znając Pisma ani mocy Bożej”. Hieronim w swoim jednym z komentarzy stwierdził: „Apostoł Paweł napisał, że Chrystus jest mocą i mądrością Bożą; otóż ten, kto nie zna Pisma, nie zna mocy i mądrości Bożej. A zatem nieznajomość Pisma jest nieznajomością Chrystusa.”.

- Stąd pomysł na zorganizowanie przez olsztyński oddział Civitas Christiana cyklu spotkań formacyjnych z dr hab. Aleksandrą Nalewaj, podczas których mówi ona o tym, jak czytać Biblię, aby ją zrozumieć. Czytając słowo Boże poznajemy żywego Chrystusa - wyjaśnia Aneta Kowalska-Siedlecka z Civitas Christiana.

Mimo tej prawdy wiele osób ma problem z czytaniem Biblii i jej rozumieniem. - Sposobów poznawania słowa Bożego jest wiele. Podczas spotkania proponuję jeden z nich, który od wieków znany jest w Kościele, a nazywa się Lectio Divina, czyli czytanie Boże. Wyróżniamy w tej metodzie cztery etapy: Lectio, czyli czytanie, Meditatio, czyli medytowanie, następnie Oratio - modlitwa, a na końcu Contemplatio, czyli kontemplacja, wsłuchanie się w to, co Bóg do nas mówi. A zatem czytanie słowa Bożego w ciszy, skupieniu, otwarcie się umysłu i serca na działanie Bożego Ducha, to powoduje, że jesteśmy w stanie te słowa, nawet trudne i niezrozumiałe, przyjąć. Tak jak absorbuje się pokarm, tak również słowo Boże, które nas będzie przenikało i stanie się coraz bardziej zrozumiałe - mówi dr hab. Aleksandra Nalewaj.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama