Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Olsztynie.
Wojewódzkie obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się Mszą św. w intencji ojczyzny w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie. Przewodniczył jej abp Józef Górzyński.
- Kilka pokoleń Polaków dźwigało trud walki o wolność, nie szczędząc krwi i poświęcenia, tocząc zmagania o zachowanie wiary i polskości w sercach dzieci poddawanych germanizacji i rusyfikacji. Dziś w naszych sercach i pamięci są wszyscy, którzy swą świętością i ofiarną pracą przybliżali dzień wskrzeszenia ojczyzny. Dziś Polacy wypełniają świątynie, by z głębi serca dziękować Bogu za Polskę. By dziś uświadamiać sobie, że wolna ojczyzna z całą jej historią i tradycją jest wywalczona i wymodlona - mówił na wstępie proboszcz ks. kan. Andrzej Lesiński.
Abp Józef Górzyński na wstępie homilii podkreślał, że jako ludzie wierzący wyrażamy swoją wdzięczność Panu Bogu, gdyż to Opatrzności Bożej zawdzięczamy odzyskanie wolności. Jednocześnie zawierzamy się Bogu i prosimy, abyśmy potrafili właściwie wypełniać dar wolności i niepodległości, bo w świecie jest zło, które rodzi zgorszenie.
- Dlatego przestroga od Jezusa: "Uważajcie na siebie". Całe Jego dzieło zbawcze zmierza do zwyciężenia zła i grzechów oraz dania udziału w tym zwycięstwie każdemu, kto jest gotów w tym zwycięstwie uczestniczyć. Droga ta wiedzie przez przebaczenie. Ta postawa jest konieczna, bo bez niej pozostajemy zamknięci na dary nieba. A wśród nich jest mądrość - mówił metropolita warmiński i przytaczał słowa z Księgi Mądrości: "Mądrość nie wejdzie w duszę przewrotną, nie zamieszka w ciele uwikłanym w grzechu".
Następnie abp Górzyński przywoływał postać prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego wskazującego przykłady Polaków, którzy drogę mądrości w życiu narodu i Rzeczypospolitej wyprowadzali z wiary. Wśród nich była postać ks. Stanisława Konarskiego, który mówił o wierze narodu w Boga i wypływającej z niej wiary narodu we własne siły.
Jak stwierdził kaznodzieja, można mówić o swoistym geniuszu księdza Stanisława Konarskiego, który ujawnił się w trzech dziedzinach. Pierwsza z nich to pedagogika. Drugim elementem jest jego działalność w dziedzinie społeczno-politycznej. Trzeci element to wychowanie religijne narodu. Ze swoich doświadczeń życia politycznego wyniósł przekonanie, że nie można uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce.
Abp Józef Górzyński cytował słowa Prymasa Tysiąclecia, który w homilii w 1974 r. mówił: "Nie należy oczekiwać zbawienia od innych narodów. Nie wolno osłabiać swojej postawy społecznej i moralnej wyczekiwaniem, że inni to za nas zrobią, inni nas wesprą, inni przyjdą z taką czy inną pomocą. Nie! To jest błąd wychowawczy o znaczeniu śmiercionośnym. Dlatego też naród zawsze musi mieć ambicje wiary we własne siły".
Po Eucharystii odbył się przemarsz kampanii honorowych, pocztów sztandarowych z konkatedry na Plac Solidarności, gdzie swoje przemówienia wygłosili: wojewoda Artur Chojecki, marszałek województwa Marek Gustaw Brzezin oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Następnie wręczono odznaczenia wojskowe oraz stopnie awansu. Później odbył się Niepodległościowy Apel Pamięci i salwa honorowa, po których delegacje złożyły kwiaty u stóp pomnika Wolności Ojczyzny.