Nowy numer 3/2021 Archiwum

Film o Polakach w Kazachstanie

Wyjątkowy film "Złączyć się z narodem" można było obejrzeć w Olsztynie.

Akcja „Lekcja dla Rodaka” jest jedną z inicjatyw podejmowanych przez Fundację dla Rodaka - polega na spotkaniach w szkołach, podczas których uczniowie spotykają się z mieszkańcami Kazachstanu, potomkami zesłańców, którzy opowiadają im o życiu w oddaleniu od ojczyzny, o swojej historii, patriotyzmie i planach przyjazdu do Polski. W tym roku w ramach „Lekcji dla Rodaka” fundacja zaprosiła na pokaz filmu „Złączyć się z narodem” w reżyserii Jerzego Szkamruka. Film opowiada o potomkach polskich zesłańców, którzy do dziś żyją w Kazachstanie.

- Prowadzimy kampanię społeczną, której głównym celem jest sprowadzenie jak najwięcej Polaków do ojczyzny. Nasi rodacy w Kazachstanie czekają na powrót do kraju 80 lat - podkreśla Jerzy Szkamruk.

Reżyser w Kazachstanie był po raz pierwszy w 2007 roku, jechał wówczas do Mongolii szlakiem Benedykta Polaka, franciszkanina, który dotarł do stolicy imperium mongolskiego jeszcze przed Marco Polo. - W Kazachstanie trafiłem na ludzi, którzy opowiedzieli mi swoje historie i one mnie zainspirowały do stworzenia tego filmu - mówi reżyser. Dokument opowiada o trudnych losach Polaków żyjących w Kazachstanie, ich tęsknocie za Polską i chęci powrotu do kraju.

Film będzie jeszcze wyświetlany jutro, 14 listopada, w Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu - projekcja zaplanowana jest na godz. 17.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama